Șahiștii cluburilor din Timișoara au dominat Campionatele Naționale Individuale

1201590_11530

Marea maestră Elena-Luminița Cosma a cucerit primul titlu național pentru Medicina Timișoara, club la care s-a transferat de curând de la desființata Apa Nova București.

Șahul rămâne una dintre disciplinele sportive în care Timișoara domină autoritar întrecerile interne. Ieri, la Olănești, s-au încheiat Campionatele Naționale Individuale, iar laureații provin de la grupările din orașul de pe Bega, atât la masculin, cât și la feminin. De altfel, în întrecerea feminină, podiumul a fost format doar din șahiste ale clubului Medicina Timișoara.

Noul campion național la individual provine de la AEM-Luxten Timișoara. Marele maestru Mircea Pârligras a câștigat detașat întrecerea desfășurată la Olănești, acumulând 7,5 puncte după cele nouă runde. Locul al doilea a fost ocupat tot de un reprezentant al clubului de pe Bega, Constantin Lupulescu, acesta totalizând 6,5 puncte. Interesant e că ieri, în ultima rundă a competiției, cei doi s-au aflat față în față la masa de joc, din încleștarea celor doi rezultând o remiză. În fine, ultima treaptă a podiumului masculin a fost ocupată de Tiberiu-Marian Georgescu, de la Clubul de Șah al Municipiului Baia Mare.

Alți cinci reprezentanți ai cluburilor timișorene s-au clasat în primii 10: locul 6 – Vlad Jianu (Medicina), 7 – Mihail Marin (Medicina), 8 – Vladislav Nevednichy (AEM), 9 – Teodor Anton (Medicina) și 10 – Alin Berescu (AEM). Cu toții au acumulat 6 puncte, la fel ca ocupantul poziției a treia.

Și la feminin, titlul național la individual a ajuns în Timișoara. Campioană națională a devenit Elena-Luminița Cosma, proaspăta achiziție a clubului Medicina. Marea maestră sosită de la defuncta Apa Nova București a câștigat întrecerea, cu 7,5 puncte. Pe următoarele două trepte ale podiumului s-au clasat colegele ei de club, Mihaela Sandu – 6,5 puncte și Angela Dragomirescu – 6 puncte.

În top 10 am mai consemnat trei prezențe ale șahistelor din zonă. Pe locul al cincilea a încheiat Cristina Foișor, revenită la clubul la care s-a consacrat, AEM-Luxten Timișoara. Pe locul al optulea o regăsim pe tânăra Daria Vișănescu, de la Medicina, iar locul al nouălea i-a revenit Andreei Cosman, de la CS Sânandrei.

La concursul masculin au participat 49 de jucători, iar la cel feminin 23 de șahiste. Cele două campionate naționale au fost organizate de Federația Română de Șah și Clubul Sportiv Tinerii Maeștri București, la Hotel ”Parâng”. Fondul de premiere a fost de 30.000 lei, iar câștigătorii au primit 4.000 lei la masculin și 2.000 lei la feminin.