Remiză spectaculoasă pe „Areni”: Foresta Suceava – Politehnica Timișoara 2-2

Politehnica Timișoara se întoarce cu un punct din prima deplasare efectuată în 2017 în „B”-ul fotbalistic. Alb-violeții au obținut o remiză pe terenul Forestei Suceava, scor 2-2, la capătul unui meci extrem de spectaculos, mai ales în partea a doua, în ciuda unei suprafețe de joc care i-a pus în încurcătură pe jucătorii ambelor formații.

Prima jumătate a meciului s-a disputat sub semnul tatonării, al studierii reciproce, ocaziile cu adevărat mari lipsind de la cele două porți. A Rusu și Vraciu, oamenii din atacul echipei pregătite de Cristian Popovici au fost la originea celor mai periculoase acțiuni ale gazdelor, însă fără a-i pune mari probleme lui Gakos. Timișorenii s-au adaptat rapid condițiilor de joc și au înțeles că șuturile de la distanță pot fi sursa unor acțiuni de poartă periculoase. Teut – extrem de activ astăzi, în flancul stâng, și-a încercat norocul de la distanță în minutul 21, însă portarul Niga a reținut. Apoi, în minutul 25, Ghinescu a șutat în forță, de la 25 de metri, însă goalkeeperul sucevean a respins, de la rădăcina barei. Cu zece minute înaintea pauzei, Suceava a avut o șansă bună prin fostul jucător al lui ACS Poli, Cătălin Vraciu, care a trimis pe lângă poartă din situație unu contra unu cu Gakos, după o lansare a lui Cerlincă.

Politehnica a ieșit extrem de hotărâtă de la cabine, cu o poftă de joc ieșită din comun, care i-a scos din amorțeală pe cei aproximativ 1.000 de spectatori din tribunele stadionului „Areni”, dintre care 60 veniți de la Timișoara. În primele cinci minute ale reprizei secunde, alb-violeții au lovit de trei ori (!) bara porții lui Niga. Mai întâi, în minutul 46, Motreanu a trimis violent din afara careului, după un corner. Apoi, în minutul 48, Teuț a lovit și el cadrul porții, cu un șut din lateral stânga. În fine, în minutul 50, a fost rândul lui Blănaru să nimerească bara, după ce a scăpat singur cu Niga.

Trei ocazii enorme, care nu au făcut decât să anunțe golul din minutul 54 al Politehnicii. În urma unei lovituri de colț executate de Stancu și respinse de apărarea Suceveană, Birău a prins un șut în forță, de la 24 de metri, fără speranțe pentru Niga. Foresta a restabilit egalitatea în minutul 66, tot cu un șut de la distanță, prin Stănescu, intrat de doar câteva secunde pe teren.

Intrarea lui Bădăuță a dinamizat atacul polist, golgheterul din sezonul trecut al echipei având două șanse bune, în minutele 75 și 76, însă de fiecare dată s-a opus Niga. Golul a venit în cele din urmă, însă în poarta lui Gakos. În minutul 78, Bogdan Rusu a reușit o incursiune pe flancul drept, l-a găsit în careu pe Dumitriu, iar acesta l-a învins pe Gakos, aducându-i pe galben-verzi în avantaj. Tabela de pe „Areni” (una modernă, inaugurată chiar astăzi) a fost închisă de timișoreni, prin omul finalului de meci. În minutul 78, Bădăuță a marcat cu un șut plasat, din interiorul careului, restabilind egalitatea: 2-2.

Foresta Suceava (antrenor Cristian Popovici): Niga – D. Bălan, Asanache (65, Stănescu), D. Lung, Drugă – Cerlincă, L. Dumitriu, Dănilă (65, Al. Mutu), Căinari – B. Rusu, Vraciu.
Politehnica Timișoara (antrenor Sorin Brîndescu): Gakos – Motreanu, Bilia, Mera, Gălan, Ghinescu – Birău (85, Țugui), Stancu, Nicolescu (70, Gorovei), Teut – Blănaru (63, Bădăuță).

Vom reveni pe parcursul zilei cu reacții de la Suceava, dar și cu o galerie foto de la meciul de pe „Areni”. Rămâneți pe druckeria.ro!