© Emanuel Titus Iliesi

Remiză salvată în ultimele secunde pentru SCM Politehnica, pe terenul rivalei din vest, Adrian Petrea Reșița. Cărășenii s-au distanțat atât în primul, cât și în al doilea mitan, însă finalurile de repriză au aparținut timișorenilor. Un derby în care calculele hârtiei o indicau pe Poli drept favorită, dată fiind situația grea din punct de vedere financiar prin care trec handbaliștii de pe Bârzava. Trupa lui Adrian Petrea a avut însă o tresărire de orgoliu – care a amintit de ceea ce au reușit alb-violeții anul trecut, cu visteria goală – și a reușit să mențină de partea ei statistica duelurilor de pe teren propriu cu timișorenii.

Într-o Sală Polivalentă reșițeană departe de incandescența vremurilor de glorie a echipei locale, Poli a produs prima modificare a tabelei, prin Filip Lazarov. Un start bun, nefructificat însă de timișoreni, deoarece elevii lui Adrian Petrea au avut o revenire promptă și au întors jocul în favoarea lor. La mijlocul primei părți, gazdele conduceau la o diferență de patru goluri (8-4), însă ultimele zece minute ale mitanului au aparținut alb-violeților. Poli a reușit cinci goluri consecutive între minutele 20 și 26, când de la 10-7 pentru Reșița s-a făcut 12-10 pentru vizitatori. La pauză, avantajul alb-violeților avea să fie însă de un singur gol, 14-13.

La fel ca în prima parte, Reșița a fost mai stăpână de situație și în debutul reprizei secunde. După zece minute de luptă, în care s-au marcat în total cinci goluri, Reșița a început să se desprindă și părea la un moment dat chiar să scape în câștigătoare. Diferența maximă înregistrată în acest joc, de 5 goluri în favoarea cărășenilor, s-a consemnat pentru prima oară în minutul 44 (20-15) și ultima oară în minutul 49 (22-17). Din acest moment, Poli s-a apărat mult mai exact și a reușit să fructifice aproape fiecare atac, marcând patru goluri consecutive. Egalarea s-a produs însă abia în minutul 58, 23-23, printr-un gol al lui Filip Marjanovic. În următoarele 30 de secunde, ambele echipe au mai marcat câte o dată, de fiecare dată din aruncări de la 7 metri, prin Vaidasigan, respectiv Marjanovic. Cu zece secunde înaintea finalului Marius Bahan – unul dintre cei mai buni oameni ai Reșiței – a readus formația gazdă în avantaj, însă imediat a fost eliminat, cu cartonaș albastru, pentru o ieșire nervoasă. Au urmat minute bune de altercații, între staff-urile celor două echipe, jucători, arbitri și oficiali, inclusiv pentru resetarea timpului de pe tabelă, care indica doar 7 secunde rămase. În cele din urmă, atacul rapid al Politehnicii a dat roade, iar Marko Lasica, de pe extrema dreaptă, a marcat ultimul gol al meciului: 25-25.

Marcatori:
Adrian Petrea Reșița: Emilian Turcu 8, Marius Bahan 6, Ilie Vaidasigan 5, Florin Dospinescu 2, Sebastian Pârvan 1, Mihail Huta 1, Lucian Ignat 1, Mihai Rohozneanu 1.
SCM Politehnica: Filip Lazarov 6, Filip Marjanovic 5, Vuk Milosevic 4, Marko Simovic 4, Cristian Fenici 3, Leonard Ștefan 1, Marko Pejovic 1, Marko Lasica 1.

N-au rupt blestemul sălii din Reșița

Disputa de astăzi a fost cea de-a 13-a dintre echipele din Reșița și Timișoara la nivelul primei divizii, din 2004 încoace, de când cărășenii au devenit o prezență obișnuită în Liga Națională. Indiferent de situația în care s-au prezentat cele două cluburi de-a lungul anilor, meciurile directe de la Reșița au fost în general de „1” și, în cel mai bun caz pentru alb-violeți, de „X”, cum s-a întâmplat și în această seară.

Iată rezultatele înregistrate pe terenul Reșiței în derby-ul Banatului în anii precedenți:

2004/2005 Reșița – Poli 27-26
2005/2006 Reșița – Poli 25-20
2006/2007 Reșița – Poli 24-24 (la Turnu Severin)
2015/2016 Reșița – Poli 20-19
*) Cele două echipe s-au întâlnit mai întâi în sezonul regular, iar apoi în barajul pentru accederea în grupa locurilor 7-9.

Reacții la cald

„Preconizam să fie un astfel de meci. Nu știu de ce toată lumea pune presiune pe acest derby. Eu am declarat că nu ar trebuie să fie un derby, suntem doar două echipe în această regiune și ar trebui să ne ajutăm. A fost un joc bărbătesc, dar din păcate de la cinci goluri avans acasă am ajuns să facem egal. Cartonașele poate sunt justificate, dar per ansamblu, meciul a fost scăpat din mână de arbitri și nu e pentru prima oară când acest cuplu face acest lucru. Pentru noi, ca rezultat, acest egal nu înseamnă nimic. Noi am controlat meciul și am meritat victoria din toate punctele de vedere”, a declarat antrenorul formației reșițene, Adrian Petrea, la TVR 2.

„Ne-am așteptam la un meci greu, ne-am pregătit pentru el, pentru că ne doream foarte mult victoria. Poate din partea Reșiței a fost un exces de zel prea mare, iar arbitrii au scăpat meciul de sub control. Au fost niște decizii pe care eu încă nu le-am întâlnit. Reșița a făcut un joc bun, portarul lor a fost într-o zi fantastică”, a spus căpitanul alb-violeților, Cristian Fenici (foto), pentru sursa citată.