Ploaia a adus belșug pentru RCM Timișoara

RCM Timișoara a revenit în forță din vacanță. Elevii lui Chester Williams au obținut astăzi o victorie extrem de importantă, scor 29-7 cu Farul Constanța, după un meci dominat categoric.

Ploaia torențială abătută asupra Timișoarei a pus la un moment dat sub semnul întrebării disputarea derby-ului dintre RCM și Farul. În cele din urmă, cele două echipe s-au aliniat la start, pe terenul „Gheorghe Rășcanu”, în fața unei asistențe rarefiate atât de vreme, cât și de ora total inaccesibilă într-o zi lucrătoare.

În ciuda timpului mohorât, în jocul timișorenilor s-a arătat, în sfârșit, soarele. Noile achiziții din emisfera sdică – Rose, Kafatolu și Kinikinilau – au intrat foarte bine în angrenajul gândit de Chester Williams, în vreme ce Vali Calafeteanu s-a remarcat printr-o precizie de zile mari, reușind să aducă 16 puncte în contul echipei sale.

Timișorenii și-au luat un avans considerabil încă de la pauză, atunci când s-a înregistrat 12-0, scor datorat în totalitate preciziei lui Calafeteanu. Jocul bun al bănățenilor a continuat și în partea secundă, atunci când au reușit să se distanțeze și mai mult, grație unui eseu de penalizare, dictat în minutul 52, dar și a încercării lui Moala, venită trei minute mai târziu.

Singura bilă neagră a meciului a fost accidentarea gravă a lui Dorin Lazăr, din minutul 75, rugbystul timișorean fiind transportat la spital, după ce a încasat o lovitură puternică la cap.