Liga a II-a | Un gol la 5 minute în Colentina; Vâlcea, la a treia remiză consecutivă; Chindia are maximum de puncte

_DSC0265Astăzi, la matineu, s-a disputat „grosul” rundei a III-a a eșalonului secund, care se remarcă prin scorul fluviu din Colentina: Juventus – Pâncota 18-0! Trupa lui Daniel Oprița a bătut astfel recordul stabilit în runda inaugurală, de CS Afumați, tot în fața arădenilor, iar încăpățânarea lui Pavel Piroș duce fotbalul de ligă secundă spre un nou nivel de derizoriu.

Zăbovim tot în jurul partidei din Colentina, acolo unde, așa cum era de așteptat, Juventus a făcut instrucție în fața unei echipe debusolate, formate din 11 juniori. Așa cum spuneam și după acel 16-0 de la Afumați, astfel de înfrângeri nu fac altceva decât să taie pofta de fotbal a unor jucători aflați la început de drum. Dacă se spune că din eșecuri poți învăța, mă întreb care ar fi învățămintele după 0-16, 0-7 și acum 0-18, în primele trei etape ale unui sezon și în primele trei meciuri oficiale la nivel de seniori pentru cei mai mulți dintre componenții echipei?

Firește, sunt întrebări retorice, la care nici măcar Pavel Piroș, cel ce prezidează clubul arădean, nu ne poate oferi un răspuns. În schimb, oficialul Șoimilor și-a reluat seria de promisiuni imediat după masacrul din Colentina. „Trei jucători străini sunt deja la Arad, alți patru vor veni din București, cu autocarul echipei”, a afirmat Piroș la Sport Total FM, care așteaptă la începutul săptămânii și sosirea unui antrenor străin. Povești care se reiau după fiecare meci al Pâncotei, în vreme ce golaverajul echipei atârnă tot mai greu: 0-41 după 270 de minute de joc.

Etapa a demarat ieri, la Satu Mare, cu o remiză între Olimpia și FC Brașov. Gazdele au deschis scorul la începutul reprizei secunde, prin Vasile Pop, însă Sburlea a adus egalarea pentru „stegari”, în minutul 64. Revenire cu gol, așadar, în tricoul galben-negru pentru atacantul în vârstă de 27 de ani originar din Sânnicolau Mare.

Până acum, am consemnat un singur succes extern în această rundă, înregistrat de Chindia Târgoviște. Trupa lui Nicolae Croitoru s-a impus la limită, 1-0, în deplasarea de la ACS Berceni, prin golul lui Cristian Neguț. De menționat că dâmbovițenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 26, când Adrian Grigore a fost eliminat pentru o intrare dură la portarul gazdelor.Și să notăm locația în care s-a desfășurat meciul: Centru FRF din Buftea! Aici își vor desfășura meciurile de pe teren propriu fotbaliștii echipei plecate în vară de la Berceni, care în ultimele trei săptămâni a fost aproape atât de Constanța, cât și de Popești-Leordeni. D’ale Ligii a II-a… În altă ordine de idei, Chindia e lider detașat în „B”, cu maximum de puncte, cel puțin până la startul meciului UTA – Brăila, care începe la ora 15.00.

Un meci cu o desfășurare interesantă la Afumați, între CS-ul local și Academica Clinceni. Gazdele au condus cu 3-0 la pauză, însă vizitatorii s-au apropiat periculos în final, fiind aproape de o revenire spectaculoasă. Marin (74) și Perju (85) au reaprins speranțele Academicii, însă punctele rămân la Afumați.

Iată rezultatele și marcatorii meciurilor disputate până acum în etapa a 3-a:

Olimpia Satu Mare – FC Brașov 1-1 (V. Pop 50 – Sburlea 64)
ACS Berceni – Chindia Târgoviște 0-1 (C. Neguț 51)
CS Afumați – Academica Clinceni 3-2 (Petculescu 24, Tudorache 29, Vlada 44 – M. Marin 74, Perju 85)
Sepsi Sfântu Gheorghe – Luceafărul Oradea 1-0 (Mitra 35)
CS Balotești – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1 (Bâtfoi 62 – B. Geantă 5)
Juventus București – Șoimii Pâncota 18-0 (Buhăescu 6, 17, 42, Ilin 11, 41, Mihăescu 18, V. Alexandru 23, 29, 49, 75, Florea 51, Dima 55, Sbârcea 58, Stoenac 5, 71, 73, 87, Nica 90)
Unirea Tărlungeni – Metalul Reșița 2-0 (Tigoianu 25, Pătrașcu 54)
Dunărea Călărași – CS Mioveni 0-0
UTA Bătrâna Doamnă – Dacia Unirea Brăila (astăzi, ora 15:00)
ASU Politehnica – Foresta Suceava (mâine, ora 12:30)