Liga a IV-a | Ripensia, a treia formație cu maximum de puncte; Biled rezistă 80 de minute în fața Unirii

11898679_1475586202763792_5754607372418681122_nEtapa a 3-a din Liga a IV-a Timiș s-a încheiat duminică după-amiază, când au fost programate ultimele trei jocuri ale etapei. Ripensia Timișoara se alătură grupului de formații cu maximum de puncte prin victoria de la Murani, venită pe fondul unui joc dur al gazdelor. Nou-promovata Voința Biled (foto) rămâne fără punct în actuala stagiune, asta după ce a condus până în minutul 80 în meciul de acasă, cu Sânnicolau Mare. În fine, singura remiză albă a etapei s-a consumat la Giarmata Vii, între Lorena și Cocoșul.

AS Murani – Ripensia 2-5

Ripensia a obținut cea de-a treia victorie, din tot atâtea meciuri disputate, reușind să se impună fără mari emoții la Murani. La pauză, timișorenii conduceau cu 3-0, prin reușitele semnate de Blănaru (min. 12), Trifu (min. 23) și Briciu (min. 35). În plus, roș-galbenii au și irosit un penalti, prin Ungureanu, în minutul 36. În repriza a doua, Ripensia s-a distanțat la 5-0, prin „dubla” lui Florin Nanu, din minutele 61 și 66. Gazdele au reușit să reducă din handicap în ultimul sfert de oră, prin reușitele lui Douala (min. 77) și Costescu (min. 87). Totuși, timișorenii au acuzat jocul dur prestat de gazde pe finalul partidei, nesancționat de arbitrul Raul Ciev.

AS Murani (antrenor Stelian Argatu): Sîrbu – Iosof, Duțu, Douala, Staicu, Lup, Stelian Argatu, Bolborea, Costescu, Todor, Ardelean. A mai intrat Porumba.

Ripensia Timișoara (antrenor Cosmin Stan): Ciui – Popa, Francescu, Luca, Toma – Briciu, Păscăleanu, Ungureanu – Blănaru, Trifu, Nanu. Au mai intrat Mediop, Herțanu, Berescu.

Voința Biled – Unirea Sânnicolau Mare 1-3

Trupa din Biled rămâne fără punct agonisit în acest start de campionat, în ciuda jocului bun prestat în partida de duminică, de pe teren propriu, cu Unirea Sânnicolau Mare. Gazdele au condus până în minutul 80 al întâlnirii, grație reușitei semnate în prima repriză de Gabriel Drăguș. Revenirea Unirii s-a produs pe final: Oancia a restabilit egalitatea în minutul 80, ioar cele două goluri care au consfințit victoria au venit în prelungiri: Miron 90+2 și Olteanu 90+4.

Lorena Giarmata Vii – Cocoșul Orțișoara 0-0

Două dintre cele mai incomode formații din campionat s-au… incomodat reciproc. Duelul dintre Lorena și Cocoșul a produs singurul meci fără goluri din această etapă și al doilea din acest sezon, după acel 0-0 înregistrat la Sânnicolau Mare, între Unirea și CS Ghiroda, în prima etapă.