Liga a IV-a: Mașlocul triumfă la Biled printr-o „dublă” a portarului; start perfect pentru Giarmata Vii

lorena-politehnica (2)Prima rundă a Ligii a IV-a Timiș s-a încheiat duminică după-amiază, când au fost programate ultimele trei partide ale rundei. Iese din tipare victoria Voinței Mașloc, obținută pe terenul grupării omonime din Biled, printr-o „dublă” reușită de portarul Amarinei. La Giarmata Vii, nou-promovata Lorena a trecut în viteză de un Făget întărit pe filiera Racovița, în vreme ce la Murani, AS-ul local a remizat cu cel din Peciu Nou.

***

„D”-ul timișean are un Rogerio Ceni al său. Și se numește Cosmin Amarinei, portarul Voinței Mașloc. Un goalkeeper obișnuit cu golul, solicitat deseori la echipele la care a evoluat să transforme de la punctul cu var. În sezonul trecut, a înscris de trei ori pentru formația din Mașloc. Stagiunea curentă a început-o însă în forță, printr-o „dublă” în meciul de pe terenul nou-promovatei Voința Biled. Acesta a adus victoria formației sale, printr-o „dublă” semnată în minutele 35 și 90+3, de fiecare dată din penalti.

Mașlocul ex-poliștilor Filimon, Ilie și Gavriluță începe, așadar, cu dreptul, deși a încheiat partida de la Biled în inferioritate numerică, după eliminarea lui Ovidiu Pană, din minutul 60.

***

Lorena Giarmata Vii se anunța, prin rezultatele înregistrate în amicale, drept una dintre echipele de urmărit în noul sezon al Ligii a IV-a. Nou-promovata nu a înșelat așteptările, izbutind să se impună clar, 4-1, în fața celor de la Arsenal Flacăra Făget.

Oaspeții au contat doar în prima repriză. Lorena a deschis scorul în minutul 12, printr-un penalti transformat de Pătrașcu, însă Făgetul a restabilit egalitatea în minutul 32, prin Horea Onae, unul dintre membrii „contingentului” sosit de la retrasa Racovița. Repriza secundă a aparținut însă în totalitate trupei lui Cristi Popa: Pătrașcu, Dochița și Daniel Radu scuturând plasa porții lui Căpușan.

***

Remiză între AS-urile din Murani și Peciu Nou, 1-1. Gazdele au condus la pauză, grație reușitei din minutul 23 a lui Marius Nichitean. Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 72, prin Marinov. Mai mult decât atât, trupa pregătită de tandemul Mihai Dorobanțu – „Jean” Bărbosu putea pleca cu toate cele trei puncte de la Murani, însă Cristian Radu a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 76.