Liga a III-a | La Cisnădie, hunedorenii au fost eroi de comedie; Lugojul lui Petruescu, la a cincea victorie la rând

12036597_993467550718102_1726976593732757471_n

Jucătorii hunedoreni, dând explicații fanilor după eșecul de la Cisnădie (Foto: corvinul1921.ro)

C4 devine, cu fiecare rundă ce trece, un campionat din ce în ce mai imprevizibil. Până în prezent, nu s-a afirmat nicio echipă drept o pretendentă clară la promovare, grupările din prima jumătate a clasamentului fiind în continuare despărțite de câte-un fir de ață. Victoriile se leagă greu, iar eșecurile pot apărea de unde nici nu te aștepți. FC Hunedoara a pierdut surprinzător la Cisnădie, după ce la pauză se gândea chiar la o victorie la scor în județul Sibiu. Totuși, o veste bună pentru județul Hunedoara a adus-o Deva, care după șase etape a găsit drumul spre victorie, în compania „lanternei roșii”. Un exemplu de constanță, pare a fi însă Lugojul. „Gașca nebună” a lui Petruescu a învins și Minerul Motru, ajungând la cinci victorii consecutive!

***

Și vom începe chiar cu partida de pe malul Timișului. Una la discreția bănățenilor, care poate pentru prima oară în acest sezon, plecau favoriți cerți într-un joc pe teren propriu. Soarta celor trei puncte a fost pecetluită încă de la pauză. Stoichescu a deschis scorul în minutul 30, iar Velcotă l-a majorat două minute mai târziu. O victorie care propulsează trupa pregătită de Cosmin Petruescu pe locul al doilea al clasamentului, cel puțin până la jocul dintre ASU Politehnica și Pandurii II de astăzi.

CSM-ul a evoluat ieri în formula Iordache – Rotea, Loga, Miculescu (cpt.), Roșie – Dobricean, Vlădia, Precupanu, Mânecan – Velcotă, Stoichescu. Au mai intrat Porcescu, Poiană, Olariu și Vânătu.

***

La Cisnădie, comedie în două… reprize, cu băieții lui „Viki” Roșca în rolul principal. La pauză, FC Hunedoara conducea cu 2-0 pe terenul nou-promovatei din Sibiu, prin golurile lui Tecsi și Ursachi, iar nimeni și nimic nu prevestea dezastrul ce avea să urmeze. În repriza a doua, gazdele au înscris de patru ori în 16 minute (!), prin cei mai experimentați oameni: Beza („triplă”) și Tătar. Oaspeții au reușit să reintre în joc prin cea de-a doua reușită a lui Tecsi, dar n-au mai putut evita al doilea eșec la rând.

Hunedoara s-a prezentat la Cisnădie în formula Raț – Ciucurescu, Maghici, Mardare, Petresc – Ionicescu – Drăgoescu, Bozian, Tecsi, Simionov – Ursachi. Au mai jucat Opriescu, C. Creciunesc, Marina și Crengăniș.

***

S-a încheiat perioada secetoasă la Deva. Ce-i drept, s-a și lăsat cu greu alungată! Nou-promovata Cetate a obținut primul succes după un șir de patru eșecuri la rând, 1-0 pe teren propriu cu ultima clasată, CS Ineu. Unica reușită a partidei a venit în minutul 5, atunci când Șaucă l-a executat pe portarul Bujor. Deva începe să urce în clasament, în vreme ce trupa lui Cristian Sculici rămâne țintuită pe ultima poziție. Arădenii au evoluat la Deva în formula Bujor – Popovici, Wild, Bier, Hulbăr – Clej – Huțanu, Stănaia, Kocsis, Filimon – Cioboată. Au mai intrat Ciocan, Mașniță, Tomuț și Zdrențan.

***

Performanța Ighiu rămâne o specialistă a deplasărilor. Trupa ex-„leopardului” Adorian Himcinschi s-a întors cu trei puncte de la Craiova, de pe terenul lui CSU II. Totuși, „satelitul” prim-divizionarei a condus la pauză, prin reușita lui Stancu, din minutul 19. Gruparea din Alba a întors soarta meciului în repriza a doua, printr-o „dublă” a golgheterului Romică David, din minutele 65 și 74.

CSU II Craiova (antrenor Daniel Mogoșanu): L. Popescu – Ghincea, Hreniuc, Ciocoteală, Luică – Iuga, Armășelu, Petre, Scarlat – Stancu, Jurj. Au mai jucat Gârbiță, Burlacu, Căpățână și Peter.

Performanța Ighiu (antrenor Adorian Himcinschi): R. Bodea – Rodean, Ov. Turuș, Potopea, Bălaș – R. Moga, Negură, Buda, Bărculeț – Ov. Turuș, R. David. Au mai intrat Fetița, Cornea, Giurgiu și Morar.

***

În derby-ul rundei, Național Sebiș a învins cu 1-0 la Timișoara pe Mama Mia Becicherecu Mic. Trupa lui Călin Cojocaru nu mai depindea astfel de rezultatele indirecte, păstrându-și fotoliul de lider și după această etapă. Site-ul nostru v-a oferit o relatare pe larg de la meciul de ieri, de la Gara Mare.