Liga a III-a | ASU Politehnica și Hunedoara își împart în continuare fotoliul de lider; Lugojul, la al treilea succes consecutiv

12030971_1230816126935946_184598955_n

FC Hunedoara s-a impus și la Craiova (Foto: corvinul1921.ro)

Etapa a cincea din C4 nu a adus noutăți în ceea ce privește lupta la vârf, toate favoritele reușind să își câștige meciurile din această etapă. Primul loc e împărțit în continuare de ASU Politehnica și FC Hunedoara, diferența fiind în acest moment de o singură lungime, la golaveraj, în favoarea alb-violeților. CSM Lugoj își continuă ascensiunea, ajungând la al treilea succes consecutiv, după cel de ieri, de la Giarmata. Neașteptat scorul înregistrat la Ineu, cel puțin prin proporțiile sale. Dar să vedem ce s-a întâmplat ieri după-amiază în C4:

Millenium Giarmata – CSM Lugoj 0-2

După ce au răpus liderul ASU Politehnica în runda trecută, băieții lui Cosmin Petruescu mergeau încrezători spre un nou derby timișean, cel de la Giarmata. Un joc în care și-au respectat statutul de favoriți, în fața unei echipe neexperimentate pentru acest nivel, dar care izbutise, cu o săptămână în urmă, să încurce Cugirul chiar sub Drăgana. Lugojul s-a impus în cele din urmă fără dubii, Stoichescu deschizând scorul în minutul 32, iar Precupanu l-a majorat în minutul 65.

Millenium Giarmata (antrenor Răzvan Leucă): Luca – Ciobănică, Domșa, Soare, S. Olariu, Leucă, Costea, Gaiță, M. Olariu, Diarra, Beloescu. Au mai intrat Corlățeanu, A. Dobra, Butură și Stoica.

CSM Lugoj (antrenor Cosmin Petruescu): Iordache – Rotea, Loga, Niculescu, Roșie, Precupanu, Vlădia, Dobricean, Poiană, Velcotă, Stoichescu. Au mai intrat Porcescu, Mânecan, Ardelean și Vânătu.

CSU II Craiova – FC Hunedoara 0-2

Hunedorenii își continuă parcursul bun, până la urmă în ton cu investițiile realizate în această vară pentru întărirea lotului. Un joc aflat în totalitate la discreția băieților lui Viki Roșca, în care Drăgoescu a deschis scorul în minutul 25, dintr-o centrare a lui Bozian. Vizitatorii au continuat să presteze un joc bun, iar pe acest fond a sosit și golul al doilea, reușit de juniorul timișorean Simionov, cu un șut din afara careului, în minutul 57.

FC Hunedoara a utilizat în meciul de la Craiova următoarea formulă: Raț – Ciucurescu, Maghici, Mardare, Petresc – Ionicescu – Bozian, Simionov, Drăgoescu – Tecsi, Crengăniș. Au mai intrat Marina, Ursachi, D. Creciunesc și Cr. Creciunesc.

***

Metalurgistul Cugir nu s-a mai împiedicat pe teren propriu așa cum o făcuse săptămâna trecută, cu Millenium Giarmata, după 2-0 la pauză. Trupa lui Marius Opric a obținut de această dată un succes clar 3-0 sub Drăgana cu Minerul Motru. Ștefan Radu a deschis tabela în minutul 16, stabilind și scorul primei reprize. În mitanul secund, roș-albaștrii s-au distanțat, și pe fondul căderii oaspeților. Au mai punctat Cârstean, în minutul 64, și golgheterul Ionuț Radu, în minutul 70. Conform ziarulunirea.ro, echipa din Motru a fost la un pas de a nu se prezenta, confruntându-se cu acute probleme financiare. Gorjenii au ajuns în cele din urmă în județul Alba înghesuiți într-un microbuz și trei mașini mici. Se întrevede primul forfait din C4?

***

Județul Alba a fost la înălțime în această rundă. Pe lângă succesul Cugirului, merită menționată și… Performanța reușită de cei din Ighiu. Trupa ex-ceferistului Adorian Himcinschi a defilat la Ineu, unde s-a impus cu 4-0. Romică David a punctat de două ori, în minutele 13 și 84 – din penalti, celelalte goluri fiind semnate de frații Turuș: Ovidiu, în minutul 16 ,și Sergiu, în minutul 19.

***

În clasamentul golgheterilor continuă să conducă mijlocașul Hunedoarei, Bogdan Bozian. Amenință prima poziție și Ionuț Radu, atacantul Cugirului ajungând la cota 4, prin reușita din meciul cu Minerul Motru. Iată cum se prezintă topul „bomberilor” din C4, după cinci etape scurse:

6 goluri: Bogdan Bozian (Hunedoara);
4 goluri: Ionuț Radu (Cugir);
3 goluri: Mazarache (Craiova II), Chelaru (Cugir), Fotescu (ex-Filiași), Telescu (Mama Mia), Bârză (Mama Mia), R. David (Ighiu);
2 goluri: Pribac (Deva), Bălaș (Ighiu), Silaghi (Mama Mia), Bădăuță (Politehnica), Dobricean (Lugoj), Necșulescu (Cugir), Dănăricu (Pandurii II), Velici (Sebiș), Precupanu (Lugoj), Tulcan (Politehnica), Giuricici (Politehnica), Drăgoescu (Hunedoara), Simionov (Hunedoara), S. Turuș (Ighiu).

***

Rezultatele și marcatorii etapei a 5-a din C4:

Mama Mia Becicherecu Mic – Pandurii II Târgu Jiu 3-1 (Telescu 23, Bârzâ 53, 62 / Celea 29)
CNS Cetate Deva – Național Sebiș 1-3 (Boloş 90 / Velici 32, Unguru 36, Călin 84)
Metalurgistul Cugir – Minerul Motru 3-0 (Şt. Radu 16, Cîrstean 64, I. Radu 70)
Millenium Giarmata – CSM Lugoj 0-2 (Stoichescu 32, Precupanu 65)
ASU Politehnica Timișoara – CSO Filiași 3-1 (Tulcan 34, Giuricici 67, D. Codrea 75 / Neacşu 45)
CSU II Craiova – FC Hunedoara 0-2 (Drăgoescu 25, Simionov 57)
CS Ineu – Performanța Ighiu 0-4 (R. David 13, 84, Ov. Turuş 16, S. Turuş 19)