Înfrângere scontată pentru BCM Tymes Politehnica

politehnicaBCM Tymes Politehnica a înregistrat astăzi cea de-a patra înfrângere din totalul de cinci meciuri disputate în această ediție a Ligii Naționale. Formația timișoreană a fost învinsă pe teren propriu, scor 71-85, de Universitatea Alba Iulia, la capătul unui joc în care echilibrul a fost rupt definitiv în sfertul 3.

Startul de joc s-a disputat sub semnul echilibrului, Tymes Politehnicareușind să le țină în șah pe ardelence, scorul fiind egal la finalul primului sfert, 21-21. Până la pauza mare, trupa din Alba Iulia s-a distanțat la cinci puncte (37-32), un avans deloc liniștitor însă, în perspectiva celei de-a doua jumătăți a meciului. Fetele pregătite de Miroslav Popov au reușit să-și consolideze însă avantajul, după o jumătate de oră de joc înregistrându-se o diferență de 12 puncte în favoarea vizitatoarelor, 62-50. Gruparea din Alba Iulia a oprit tabela sălii „Constantin Jude”, la 85-71 în favoarea ei, înregistrând a patra victorie stagională.

Deși BCM Tymes Politehnica e deja la a patra înfrângere, gruparea timișoreană a avut o prestație mai convingătoare decât în precedentele jocuri. Fetele lui Ljubomir Kolarevic și-au dominat adversarele sub panou, totalizând 41 de recuperări, față de cele 26 ale adversarelor. O diferență clară în favoarea formației din Alba Iulia s-a înresigistrat în rubrica mingilor pierdute, Tymes Politehnica contabilizând 24 de turnover-uri, iar Universitatea doar 12. De remarcat și eficiența ardelencelor de la linia de libere, unde au înregistrat un procentaj de 100% (14/14).

Cele mai multe puncte pentru Tymes Politehnica le-a adus coșghetera obișnuită din ultimii ani, Biljana Pesovic, cu 25. O evoluție consistentă a avut și Jefimija Karakasevic, care și-a trecut în cont un double-double, cu 12 puncte și 12 recuperări, ea „punctând” și în extrema opusă, totalizând 9 mingi pierdute. Pentru formația timișoreană au mai înscris Erak 17 puncte, Krnjetin 10, Stoiedin 4 și Dumitrache 3. De partea cealaltă, la Alba Iulia s-a remarcat Agunbiade, cu 21 de puncte, urmată de McFarlend, cu 14. Fostele jucătoare ale echipei din Timișoara, Dora Ardelean și Marta Fodor au bifat șapte, respectiv zece minute pe parchet, dar nu și-au trecut în cont niciun punct.

Reacții la cald

„Alba Iulia e o echipă foarte bună, au un antrenor bun, au experiență mai mare. Problema noastră e rotația, banca scurtă, ne bazăm doar pe 6-7 jucătoare. Avem nevoie de Ivana Jovovic pentru rotația pe poziția 3, așteptăm să își revină după accidentare. Pozițiile 4-5 încep să se miște destul de bine, iar lucrul acesta mă bucură. Timp de 25 de minute am jucat bine și fără presiune, mai ales că noi n-aveam nimic de pierdut în acest meci”. (Ljubomir Kolarevic, antrenor BCM Tymes Politehnica)

„A fost un meci bun. Timișoara nu e o echipă rea, timp de o jumătate de meci a practicat un baschet bun. Noi avem în acest an o echipă mai tânără, o echipă nouă, cu americance care abia au terminat colegiul și sunt la prima experiență externă. Le remarc pe Larisa Toma și pe Alexandra Uiuiu, care au jucat foarte bine. Nu m-am așteptat la un joc ușor, pentru că, așa cum spuneam, Timișoara nu are o echipă rea. Chiar pot spune că m-am temut puțin de aces joc”. (Miroslav Popov, antrenor Universitatea Alba Iulia)