Înfrângere amicală pentru Politehnica în fața Voinței Mașloc

Politehnica Timișoara a fost învinsă cu 2-1 în amicalul susținut astăzi, pe „Știința”, în compania formației de Liga a IV-a Voința Mașloc. Unicul gol al alb-violeților a fost reușit din penalti, elevii lui Cosmin Petruescu trecându-și în cont și patru bare.

Divizionara „D”, pregătită de Adrian Șețu, a reușit o primă repriză excelentă pe „Știința”, reușind să conducă la pauză cu 2-0. Ambele goluri au purtat semnătura lui Vițan, care a înscris în minutul 13, cu un șut fără preluare, din interiorul careului, sub transversală, iar apoi în minutul 35, din penalti.

Tot de la punctul cu var a marcat și Politehnica, în minutul 60, prin Bogdan Miholca. De menționat însă că alb-violeții au lovit de patru ori barele porții lui Amarinei, prin Plămadă în prima repriză, iar apoi prin Cojocaru, Lazea și Coadă în mitanul secund.

Politehnica Timișoara (antrenor Cosmin Petruescu): D. Munteanu – Jurj, Szasz, Coadă, Cojocaru- Plămadă, Lazea, Miholca, Ghinescu – C. Popescu, Bănică. Au mai intrat Borbei, Bîrlovean, Gașpar, Istrătescu și Hornfeck.

Voința Mașloc (antrenor Adrian Șețu): Amarinei – Gabără, Hrițcan, Vițan, Chiricescu – A. Rus, L. Ignea, Glodeanu, Neag – A. Ilie, Șchiopu. Au mai intrat Sîrbu, Novac, Asztalos, Șuleap, Filip, Oniță, Bolborea, Ciobanu, Frenț.

„Mi-am dorit ca această acțiune să fie un joc-școală, dar, din păcate, prima repriză a fost doar o miuță. Partea a doua a fost mai aproape de ceea ce mi-am dorit să văd astăzi. Aspectele negative le voi discuta în vestiar, cu băieții. Pozitiv e faptul că am reușit din nou să acordăm minute multe unor jucători care au evoluat mai puțin sau deloc în acest sezon. Mă bucur că la această acțiune au participat și trei copii născuți în 2003, Borbei, Gașpar și Bîrloveanu. L-am avut în echipa de start pe Călin Popescu, născut 2001, un jucător foarte talentat și chiar eram curios să îl văd, pentru că a mai bifat doar câteva minute în ultimul test cu CNP. Tibi Istrătescu a prins și el minute astăzi, el a venit după o accidentare. Au fost și aspecte pozitive în acest joc, repriza a doua a fost mai aproape de ceea ce îmi doresc eu, dar, la fel de adevărat e și faptul că am profitat de căderea fizică a adversarului. Chiar țin să le mulțumesc celor de la Mașloc pentru că au acceptat invitația noastră și au venit să disputăm acest joc. Nu sunt ipocrit să spun că rezultatul nu contează, e clar că mă interesează și acest aspect foarte mult. Cred că toată lumea și în special acești jucători tineri ar trebui să se obișnuiască să joace și la rezultat, chiar dacă sunt jocuri-școală, în care, așa cum spun tot timpul, rezultatul e important, dar nu primordial”, au fost concluziile lui Cosmin Petruescu la finalul jocului.

A fost testat și Amir Hornfeck!

În jocul de astăzi, a fost testat mijlocașul dreapta Amir Hornfeck, un fotbalist în vârstă de 18 ani, născut în Benin, la Towe, dar cu cetățenie germană. În ultimii ani, a jucat la echipele de juniori ale cluburilor Nettal, MSV Duisburg și 1.FC Monchengladbach, iar de ieri se pregătește alături de alb-violeți.

„E un băiat care se vede că are ABC-ul fotbalistic, dar rămâne să îl mai vedem zilele viitoare. A făcut doar un antrenament, iar astăzi a prins 30 de minute. Trebuie să vedem și care e situația lui contractuală. E născut în anul 2000, e un tânăr de perspectivă, care provine din școala germană, am înțeles că a fost și la școala lui Marcel Răducanu. Rămâne în atenția noastră, dar nu cred că se pune problema unui transfer în acest moment”, a explicat Cosmin Petruescu.