12316456_1165783373449414_7155068235883616799_nTimișoara Saracens s-a calificat fără mari emoții în finala Superligii de rugby. Bănățenii au învins astăzi, în Ronaț, cu 34-10 pe CSM Olimpia București, la capătul unui meci în care diferența s-a făcut încă din prima repriză. Formația pregătită de Grainger Heikell își așteaptă adversara din ultimul act, Știința Baia Mare și CSA Steaua București luptându-se în a doua semifinală la această oră.

Pe terenul impracticabil de pe fostul „Electromotor”, gruparea din capitală a început mai bine. În minutul 13, Florin Vlaicu a produs prima modificare a tabelei, dintr-o lovitură de pedeapsă. Tot printr-o penalitate au răspuns și timișorenii, un minut mai târziu, Calafeteanu trimițând printre „bețe”.

Timișoara Saracens a ieșit din ce în ce mai mult la joc, iar în minutul 22, Fonovai a primit o pasă perfectă de la Umaga, dar a scăpat balonul la doi metri de terenul de țintă al vizitatorilor. A fost faza care a anunțat primele două eseuri bănățene. În minutul 30, Brian Sefanaia a culcat balonul, iar Calafeteanu a adus și transformarea. Cinci minute mai târziu, Dorin Lazăr a reușit a doua încercare a meciului, iar Calafeteanu a reușit din nou conversia. Același Calafeteanu a stabilit și rezultatul primei reprize, 20-3, după o nouă lovitură de pedeapsă transformată.

Timișoara Saracens a mărit distanța în debutul reprizei secunde, Stephen Shennan finalizând cu eseu poate cea mai frumoasă fază a meciului, aripa bănățenilor fructificând o minge de urmărire trimisă de Jody Rose peste întreaga apărare a bucureștenilor. Timișorenii au evoluat apoi zece minute în inferioritate numerică, după galbenul încasat de Conache, iar CSM Olimpia a profitat de acest avantaj, găsind drumul spre eseu, prin Țiglă. Principalul transformeur al echipei naționale, Florin Vlaicu, a adus și cele două puncte suplimentare: 25-10.

Timișorenii au gestionat însă foarte bine acest moment delicat și s-au distanțat decisiv, prin trei lovituri de pedeapsă transformate de Valentin Calafeteanu, care au urcat scorul la 34-10, stabilind și scorul final.

Timișoara Saracens: Militaru, Căpățână, Țăruș, Lazăr, Drenceanu, Ianuș, Rus, Burcea (C), Calafeteanu, Rose, Shennan, Umaga, Sefanaia, Fonovai, Conache. Au mai intrat Kinikinilau, Rădoi, Mariș, Lemnaru, Zaharia și Taupaki.

CSM Olimpia București: Nere, Beca, Iacob, Rațiu, Agiacai, V. Dragoș, Mitu, A. Ion (C), Țiglă, Ivan, Atelea, Vlaicu, Sola, Fahiua, Stătulescu. Au mai intrat Tongia, Gordaș, Tudor, Sobota, Ispir, T. Conache.