HCM Poli, surclasată pe teren propriu de Știința Bacău

Handbaliștii timHCM Politehnicaișoreni au suferit astăzi o înfrângere categorică cu Știința Bacău, locul 2 în Liga Națională. Moldovenii s-au impus cu 32-24 în fața unei trupe bănățene lipsită de mai mulți titulari.

Fără Neluțu Stan și Cristian Fenici, HCM Poli a fost o pradă ușoară pentru Știința Bacău, formație ce și-a asigurat deja statutul de vicecampioană. Problema stringentă a alb-violeților a fost în atac, prima repriză consemnând o sumedenie de atacuri irosite. Practic, primul gol a alb-violeților a venit abia în minutul 10, grație extremei Lela, la scorul de 0-4. Timișorenii s-au apropiat în următoarele două minute la un singur gol (3-4), însă a urmat o nouă perioadă de secetă în atac, lungă de 11 minute (4-13, în minutul 23). Aceasta a fost, de fapt, și diferența maximă dintre cele două echipe. Până la pauză, elevii lui Vuckovic au reușit doar să reducă din handbicap, tabela indicând 8-16, după primele 30 de minute.

Timișorenii au rămas departe de băcăuani și în partea secundă. Practic, elevii lui Eliodor Voica n-au tremurat în niciun moment pentru cele două puncte, timișorenii nereușind să se apropie la mai mult de opt puncte de oaspeți.

Marcatorii Politehnicii au fost: Hagiu 6, Mrakic 5, Lela 3, Băiceanu 2, Sărăndan 2, Timofte 2, S. ignat 2, Lalic 1

„Nu au jucat mulți dintre titularii noștri. Am pierdut de fapt încă din prima repriză, atunci când am greșit multe mingi, ei ne-au prins pe contraatac, plus că ne-au dat și patru goluri din 7 metri. În repriza a doua am jucat mai bine, dar n-am putut reveni”, a declarat, la final, antrenorul Politehnicii, Nedeljko Vuckovic.