HCM Poli, aproape de o victorie istorică

HCM PolitehnHCM Politehnicaica a reușit un rezultat de excepție pe terenul campioanei HCM Constanța. Elevii lui Nedeljko Vuckovic au smuls o remiză prețioasă, scor 24-24 (11-13), care le asigură în proporție de 99% calificarea în Cupa României.

Poli a reușit probabil cel mai bun joc al sezonului la Constanța, în fața unei echipe mai preocupate de festivitatea de premiere de după meci. Veniți în doar 12 oameni pe malul mării, fără câțiva dintre jucătorii exponențiali, alb-violeții au jucat de la egal la egal în fața multiplei campioane a României, reușind chiar să conducă detașat o bună parte a meciului.

După un început în forță al Constanței (3-0 și 4-1 în primele minute), timișorenii și-au pus la punct lacunele din apărare și au închis practic drumul către poarta lui Tcaciuc. Vreme de 11 minute, gazdele n-au reușit să marcheze, timp în care Poli s-a distanțat la două goluri pe tabelă (6-4). Până la pauză, alb-violeții n-au mai cedat conducerea, izbutind să încheie prima parte în avantaj (13-11).

La reluare, constănțenii au părut mai deciși, antrenorul Constantin Ștefan a început rotația cadrelor, și au readus egalitatea pe tabelă. Cele două echipe au mers minute în șir cap la cap, însă bănățenii au început să se desprindă din nou în minutul 52 la două lungimi (20-18). Finalul a fost gestionat bine de alb-violeți, care au condus cu 24-23, cu 20 de secunde înaintea finalului, în condițiile în care aveau doi jucători eliminați temporar. În cele din urmă, Ghionea a egalat și a stabilit scorul final.

Poli reușește, așadar, să umbrească parțial sărbătoarea Constanței, cu ocazia celui de-al șaptelea titlu din istorie. Practic, gruparea timișoreană e prima care smulge un punct formației de la malul mării în acest sezon. Rezultatul e cu atât mai valoros cu cât alb-violeții se distanțează la două puncte de Dinamo Călărași, în lupta pentru locul 8, alb-roșii pierzând  dramatic la Târgu Jiu, 23-24.

Marcatori:

HCM Constanța: Novanc 4, Ghionea 4, Csepreghi 3, Irimescu 3, Stamate 3, Toma 2, Sadoveac 2, Angeloski 1, Șimicu 1, Criciotoiu 1

Poli Timișoara: Timofte 9, Hagiu 4, S. Ignat 3, Fenici 3, Băiceanu 2, Lela 2, Mrakic 1