Greu, dar pe deplin meritat: ASU Politehnica – CSO Filiaşi 3-1

DSC_1352ASU Politehnica şi-a revenit după eşecul de la Lugoj, păstrându-şi fotoliul de lider şi după etapa a 5-a, graţie succesului de astăzi, de pe teren propriu, cu CSO Filiaşi. Cu o echipă în care şi-au făcut loc multe noutăţi faţă de ultimele etape, alb-violeţii şi-au dominat cvasitotal adversarul, care a avut în multe momente noroc, dar a şi beneficiat de un „cadou” oferit de Vucea, care a provocat un penalti pentru doljeni în prelungirile primei reprize.

Probabil în niciun alt joc ASU Politehnica nu şi-a dominat adversarul mai clar decât astăzi. O posesie zdrobitoare în faţa unei echipe extrem de modeste, cea a Filiaşiului, care nu şi-a creat nicio ocazie de gol timp de 90 de minute! Cu toate aceste, a reuşit să le dea emoţii fanilor de pe „Ştiinţa” minute bune.

După câteva ocazii importante irosite de Ghinescu şi Bilia, alb-violeţii au deschis scorul în minutul 34, prin Tulcan, care a luat o acţiune pe cont propriu la 30 de metri de poarta adversă, a depăşit doi adversari şi a tras cu sete, în vinclul de la colţul scurt, fără emoţii pentru Lascu. Timişorenii au continuat să atace, însă doljenii au fost cei ce au marcat, în chiar ultimul minut al primei reprize. La o minge respinsă spre lateral, Vucea l-a faultat pe Ionuţ Georgescu, total inutil, într-o situaţie în care adversarul nu era deloc avantajat, iar centralul orădean Răzdan Lădar a indicat spre punctul cu var. Căpitanul Neacşu a transformat fără emoţii.

În repriza secundă, alb-violeţii au alergat în permanenţă după golul descătuşării, care a venit în cele din urmă, în minutul 67, graţie lui Giuricici, care a reluat în gol o minge respinsă în faţă de Lascu, la lovitura de cap a lui Tulcan. Apoi, în minutul 75, s-a făcut 3-1, după o lovitură liberă executată de acelaşi Tulcan şi deviată elegant, cu capul, de Dorin Codrea, bară-gol, o reuşită ce a venit la chiar prima atingere a tânărului mijlocaş ce tocmai intrase în locul lui Stancu.

S-a încheiat 3-1 pentru ASU Politehnica, iar fotoliul de lider continuă să fie împărţit de alb-violeţii din Banat şi alb-albaştrii de sub furnale, FC Hunedoara reuşind o victorie importantă, 2-0 în deplasarea cu CSU II Craiova.

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brîndescu): Fișteag – Stefanovici, Bilia, Gălan, Damian – Stancu, Vuceam Giuricici, Marin, Ghinescu – Tulcan. Au mai intrat Taub, Birău, Codrea şi Bădăuţă.

ACSO Filiași (antrenor Ionel Luţă): Lascu – Maiernici, Sandu, Lupu, Neacșu, Orbeanu, Popescu, Petcu, George, Pârvuică, Bălă. Au mai intrat Pais, Duriţă şi Ştoiu.