FOTO Auto trece în viteză de Spartak la Gottlob

„Mecanicul” Al Helou, urmărit de Nastor și M. Bota

Auto Timișoara și-a recuperat cele trei puncte pierdute runda trecută acasă, în fața Jimboliei, printr-o victorie fără istoric la Gottlob. Fără să strălucească, elevii lui Petre Vlătănescu au trecut cu 3-0 de Spartak, bifând astfel cea de-a 11-a victorie stagională.

Auto Timișoara și-a impus încă din start punctul de vedere la Gottlob. Decarul Boldea a deschis scorul încă din minutul 5, obligând gazdele să alerge după egalare întreaga prima repriză. „Lubenițarii” s-au apropiat pentru prima oară periculos de buturile lui Ioenscu în minutul 17, atunci când Clej a șutat din afara careului puțin pe lângă poartă. A replicat Rotaru, care a tras de puțin peste poarta tânărului Petrar, din poziție centrală. Ultima ocazie notabilă a primei părți a aparținut însă gazdelor, Nicu Bota încercând o fogla seca de la marginea careului, în minutul 37, însă balonul a trecut peste transversală.

La fel ca și în primul mitan, Auto a „mușcat” la ieșirea de la vestiare, nou-intratul Cicoare dublând avantajul oaspeților, în minutul 48. Nagy a fost cel care a ucis practic jocul, punctând pentru 3-0 în minutul 56, după ce a profitat de respingerea nefericită a unuia dintre fundașii de la Gottlob. Zece minute mai târziu, Nagy se transformă din înger în demon, văzând cartonașul roșu, după un schimb neortodox de replici cu decarul gazdelor, Flavius Nastor. Până la final, fostul jucător de la Poli și UTA, Leo Chitescu, ar fi avut șansa să reducă din handicap, dar s-a complicat inutil după ce a scăpat singur cu portarul „mecanicilor”, Raul Ionescu.

Spartak Gottlob (antenor Gheorghe Marișescu): Petrar – Marișescu, M. Bota, Apostol, Chitescu, Clej, Iorga, Murariu, Novak, N. Bota, Nastor. Au mai intrat Onosă și Stoica.

Auto Timișoara (antrenor Petre Vlătănescu): Ionescu – Leleczi, Ivan, Kosak, Taub, Al Helou, Nagy, Boceanu, Buda, Rotaru, Boldea. Au mai intrat  Buz, Schipor, Sturza și Cicoare.

„Am recuperat astăzi punctele pierdute cu Jimbolia. Totuși, la acel meci am dat peste o echipă organizată, pregătită, ceea ce n-a fost cazul astăzi. Aici se face diferența, noi ne antrenăm lunea, marțea și joia, deși unii nici nu apar la antrenament. Sincer, mi-a plăcut cum au intrat acești copii în repriza a doua, mi-a plăcut să văd la ei dorința și plăcerea de a juca fotbal. Cei mai bătrânei, slabi, ca în fotbalul românesc”, ne-a declarat la final antrenorul lui Auto, Petre Vlătănescu.