Flacăra rămâne în fotoliul de lider

Flacăra Timișoara își consolidează poziția de lider, reușind să întreacă Jiul Rovinari cu un scor deja consacrat, 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost izbutit de Raul Speroni, argentinianul dovedindu-se din nou decisiv pentru trupa pregătită de Sorin Brîndescu.

Flacăra Timișoara continuă să facă pași mici, dar siguri în Liga a III-a. Elevii lui Sorin Brîndescu au obținut cea de-a cincea victorie a sezonului, la același scor cu care s-au terminat și celelalte, 1-0.

Jiul Rovinari, deși avea posibilitatea de a urca chiar în fotoliul de lider în cazul unei victorii, a început greoi partida, Silaghi având prima ocazie importantă la poarta lui Turiceanu în minutul 9, însă a fost blocat. Deschiderea de scor avea să se producă tot de la o fază inițiată de Silaghi, care a scăpat pe contraatac în minutul 19 și i-a pasat perfect în fața porții lui Speroni, care a îndeplinit o simplă formalitate. Decarul timișorenilor, Briciu, putea face 2-0 în minutul 32, însă a tras puțin peste transversală, din 10 metri.Cu trei minute înainte de pauză, gorjenii au fost aproape de a restabili egalitatea, însă Fotescu, scăpat singur spre poartă, a fost blocat de Burtic.

Același Fotescu a avut prima mare ocazie a reprizei secunde, în minutul 47, dar a tras inexplicabil paralel cu poarta, deși se afla din nou doar cu Burtic în față. În minutul 58, argentinianul Iani Veron a ținut să demonstreze că are ceva din tehnica fratelui său, șutul acestuia prin surprindere, la firul ierbii, de la 30 de metri, fiind reținut în doi timpi de Turiceanu. Ultima fază notabilă a meciului s-a consemnat în minutul 81, atunci când Speroni a trimis din nou mingea în „ațe”, însă centralul a anulat reușita argentinianului, pentru un presupus fault în atac.

S-a încheiat 1-0, iar Flacăra totalizează 18 puncte și rămâne lider și după etapa a 10-a. Gruparea din Calea Șagului s-ar putea desprinde de pluton, în cazul în care ocupanta locului secund, FC Caransebeș, se va împiedica mâine cu Millenium Giarmata.

Flacăra Timișoara (antrenor Sorin Brîndescu): Burtic – Birău, Ștefanovici, Gălan, Toma, Briciu, Veron, Fuchs, Cărpinișan, Silaghi, Speroni. Au mai intrat Szalkai, Abiodun, Dobre și Tuculea.

Jiul Rovinari (antrenor Cătălin Trofin): Turiceanu – Tudorache, Ahrițculesei, Neacșu, Nicolovici, Stanciu, Popescu, Davițoiu, Fotescu, Zamfir. Au mai intrat Manerici, Șoșoi, Manea și Văcaru.

Reacții la cald

„Începe să ne placă acest 1-0, parcă nu vrem să dăm mai multe goluri. În unele jocuri pe care le-am câștigat așa, putem spune că am avut și șansă, dar în majoritatea meciurilor cred că am avut mai multe ocazii decât adversarul, așa cum s-a întâmplat și astăzi. În prima repriză am jucat mult mai bine, în partea a doua poate ne-am speriat puțin de rezultat și n-am mai avut atâta luciditate. Dar se pare că ne place să trăim periculos. Din nou ne-a salvat Speroni, îl felicit. Spre deosebire de el, ceilalți colegi ai săi se pripesc în fața porții. Astăzi Silaghi și Briciu au avut ocazii mari, data trecută Andronic, și n-au reușit să marcheze”. (Sorin Brîndescu, antrenor Flacăra Timișoara)

„Gazdele au meritat victoria, însă ținând cont de ceea ce s-a jucat în repriza a doua, poate am fi meritat totuși un egal. Cei de la Flacăra merită să fie pe primul loc, după ceea ce au arătat până acum. Au o echipă foarte tânără, care își vede doar de joc și eu zic că merită să fie acolo unde sunt. Noi nu ne-am propus să promovăm, ci să fim cât se poate de sus, poate în primele cinci”. (Cătălin Trofin, antrenor Jiul Rovinari)