cupa-2011RCM Timișoara a cucerit Cupa României, după 19-14 în această seară, pe Cluj Arena, în finala cu Știința Baia Mare. Maramureșenii au avut la un moment dat un avans de opt lungimi, însă inspirația din final a bănățenilor au deturnat trofeul spre vestul țării.

RCM Timișoara și-a demonstrat din nou superioritatea în fața formației din Baia Mare în momentele-cheie. Cele două echipe au evoluat deja de patru ori cu trofeul pe masă (de două ori în Superligă și de două ori în Cupă), iar de fiecare dată acesta a revenit bănățenilor.

În această seară, pe Cluj Arena, Baia Mare a început mai bine meciul, iar în minutul 3, Luke Samoa a produs prima modificare a tabelei, dintr-o lovitură de pedeapsă. Maramureșenii și-au mărit ecartul în minutul 12, prin eseul lui Claudiu Oancea, netransformat însă. Până la pauză, RCM Timișoara a reușit să întoarcă scorul, grație preciziei lui Vali Calafeteanu, care a trimis printre bețe trei penalități, în minutele 18, 23 și 40.

La fel ca și primul mitan, și cel de-al doilea i-a avut pe băimăreni în prim-plan, în startul său. Luke Samoa a dus formația pregătită de Eugen Apjok la o distanță de cinci puncte pe tabelă, 14-9 în minutul 61.

Reacția timișorenilor a fost promptă, iar la faza imediat următoare, Popârlan a culcat balonul în terenul de țintă al băimărenilor, însă eseul avea să fie validat abia după consultarea probei video. Calafeteanu a transformat eseul, iar RCM Timișoara revenea la conducere, 16-14. Același Calafeteanu a securizat victoria galben-albaștrilor în minutul 76, când a transformat o nouă lovitură de pedeapsă.

19-14, iar Cupa României poposește pentru a doua oară în istorie la Timișoara. Precedenta a fost cucerită în 2011, tot pe tărâm ardelenesc – la Alba Iulia – și tot într-o finală cu Baia Mare.