Diana Bulimar, în cursă pentru trei medalii la Moscova

bulimar
Diana Bulimar a reușit o prestație de apreciat în sesiunea de calificări desfășurată astăzi, la Moscova, în cadrul Campionatului European Individual. Gimnasta originară din Timișoara s-a calificat în trei finale, ocupând locul secund la individual compus, în urma celeilalte reprezentante a României în capitala Rusiei, Larisa Iordache.

După ce miercuri, Vlad Cotuna nu a prins nicio finală în urma sesiunii de calificări, gimnastica timișoreană speră în continuare la medalii continentale grație Dianei Bulimar. În impunătoarea sală „Olympiski” din Moscova, „Didi” a reușit să-și confirme forma bună etalată în această primăvară, având astfel șanse să revină în România cu trei medalii la gât.

Deși părea că solul e aparatul ei de bază, având în vedere prestațiile din martie, de la Roche-sur-Yon și Doha, timișoreanca a obținut cea mai bună clasare la bârnă. Diana Bulimar a reușit al doilea exercițiu al concursului, fiind notată cu 14,366, în urma colegei de la lotul național, Larisa Iordache. „Didi” n-a ratat finala nici la sol, acolo unde s-a clasat a patra, etalând un exercițiu notat cu 14,233.

Bănățeanca în vârstă de 17 ani a ratat calificarea în finala de la sărituri, acolo unde a efectuat o singură încercare, notată cu 14, 833. Din păcate, cele două reprezentante ale țării noastre au continuat pe trendul instaurat în ultimii ani, paralelele inegale fiind din nou un aparat-problemă. Larisa Iordache s-a clasat pe 24, cu 12,966, în vreme ce Diana Bulimar a încheiat pe 26, cu 12,700.

Per total, Iordache și Bulimar au dominat autoritar sesiunea de calificări de astăzi, de la Moscova, totalul notelor situându-le pe primele două poziții într-o ierarhie formată din 74 de gimnaste. Emoțiile adevărate pentru „Didi” vor începe de mâine încolo, atunci când fiecare detaliu o poate apropia sau îndepărta de o medalie europeană. Finala de individual compus la feminin va fi transmisă mâine, de la ora 16.30, pe TVR1.