Cu un picior pe podium: Informatica Timișoara – FK Odorheiu Secuiesc 4-0

Informatica Timișoara a obținut o victorie clară aseară, în manșa tur a finalei mici a Ligii I de futsal, în fața unui adversar incomod, FK Odorheiu Secuiesc. O dispută încrâncenată în unele momente, cu lupte aprige pentru balon, câștigată în cele din urmă de elevii lui Robert Lupu cu 4-0. Timișorenii au rezolvat, în mare măsură, ecuația medaliei de bronz încă din meciul de aseară, în condițiile în care finala mică se joacă în sistem tur-retur.

După o primă jumătate de repriză disputată sub semnul echilibrului pe parchetul sălii „Constantin Jude”, Informatica a deschis scorul ajutată și de noroc. În minutul 12, căpitanul Thiago Alcantara a șutat puternic, de la distanță, mingea a lovit transversala, apoi spatele portarului Grigoraș, de unde a ricoșat în poartă. Bănățenii au continuat să atace, însă reluările lui Simic și Thiago – ambele extrem de periculoase – nu au reușit să mărească ecartul gazdelor. Informatica a făcut 2-0 în minutul 17, atunci când Valentin Ilaș a marcat cu un șut la colțul lung, din lateral stânga, ajutat și de bară.

Timișorenii au dominat și mitanul secund, iar în minutul 32, la nun șut de la distanță al lui Simic, căpitanul Thiago a deviat balonul, suficient cât să-l deruteze pe portarul oaspeților, Grigoraș. Prestația consistentă a Informaticii a fost încununată însă de golul de generic marcat de portarul Miguel Molina. Într-un moment în care echipa vizitatoare a sacrificat portarul pentru a avea superioritate pe atac, goalkeeperul spaniol a degajat, iar balonul a aterizat în poartă.

S-a încheiat 4-0 pentru Informatica, iar medaliile de bronz sunt aproape de Timișoara. „Cei de la Odorhei au avut și câțiva accidentați, însă e bine că ne-am mobilizat și am fost serioși în acest meci. Avem un nume și vrem să ni-l onorăm cât putem mai frumos. De aceea, ne dorim să cucerim locul al treilea, iar acest lucru contează cel mai mult în acest moment”, a declarat antrenorul-jucător al Informaticii, Robert Lupu.

Returul finalei mici a Ligii I de futsal se va disputa luni, pe terenul echipei din Odorheiu Secuiesc.