Cu un picior în Divizia A1: UVT Agroland – Rapid București 3-0

Timișoara e la o victorie distanță de revenirea pe prima scenă a voleiului românesc după o absență de 12 ani. UVT Agroland a câștigat clar primul meci susținut la barajul de promovare din sala „Constantin Jude”, 3-0 cu Rapid București, și are șanse mare de a sărbători accederea în Divizia A1 încă de mâine. În primul meci al zilei, cea de-a doua reprezentantă a Diviziei A2 Vest, Universitatea Cluj a obținut, la rândul ei, o victorie în minimum de seturi cu CSM 2007 Focșani.

Aproximativ 500 de spectatori au populat, în această seară, tribuna sălii „Constantin Jude”, la primul meci al gazdei UVT Agroland din barajul de la care se așteaptă revenirea Timișoarei pe prima scenă a voleiului românesc. Fetele lui Bogdan Paul au debutat în compania câștigătoarei Diviziei A2 Est, Rapid București, formație ce în sezonul trecut evolua în A1.

Meciul a fost la discreția gazdelor, cu excepția începuturilor de set, în care Rapidul a opus, de fiecare dată, o rezistență puternică. UVT Agroland și-a adjudecat primul set cu 25-19, după o desprindere realizată în finalul actului, în condițiile în care la time-out-urile tehnice, avantajul trupei timișorene a fost de fiecare dată minim.

Setul al doilea a pornit mai bine pentru gruparea din Giulești, care a condus cu 2-0 și 4-2. La primul time-out tehnic, UVT Agroland avea deja patru lungimi avans, 8-4, și cinci la al doilea, 16-11. Finalul de set a fost, din nou, unul de excepție pentru Diana Balintoni & co.: 25-12.

În ultimul act, Rapidul a reușit, din nou, să se mențină aproape până la al doilea time-out tehnic, însă și-a pierdut suflul pe final. 25-18, set și meci pentru UVT Agroland, care are șanse uriașe de a-și asigura promovarea pe prima scenă încă de mâine.

UVT Agroland (antrenor Bogdan Paul): Adelina Ungureanu, Sophie Godfrey, Diana Balintoni (C), Andrea Lakovic, Larisa Vasilică, Daniela Lupescu, Mihaela Ozun (libero). Au mai intrat: Doina Cojocaru și Petruța Orlandea.
Rapid București (antrenor Mihai Duță): Yasmin Constantin, Alina Signeanu (C), Daniela Dobre, Diana Macovei, Claudia Lupescu, Mirela Pralea, Maria Pană (libero). Au mai intrat Gabriela Gheorghe, Bianca Mușatoiu, Delia Pădurean, Flavia Judea, Andreea Diaconu (libero).

Mâine, echipele din Seria Vest pot obține deja promovarea pe prima scenă, în cazul în care vor obține victorii de 3 puncte. Iată programul zilei a doua:

16:30 Universitatea Cluj – Rapid București
19:00 UVT Agroland – CSM 2007 Focșani

Intrarea spectatorilor la sala „Constantin Jude” este liberă.