Cosmin Dumitrache, performerul Timișoarei la Cupa de Cristal

Trei clasări pe podium a obținut atletismul timișorean în acest weekend, la București, în etapa finală a Campionatelor Naționale de sală, dotată cu Cupa de Cristal. Cosmin Dumitrache s-a impus în proba sa favorită, 60m garduri, Adelina Pastor s-a clasat pe 2 la 400m, iar ștafeta de 4x400m feminin de la CSM Timișoara a obținut un loc 3 la reuniunea de astăzi.

Campionatele Naționale de sală pentru seniori și tineret s-au încheiat în acest weekend, la București. La fel ca și la precedentele două etape disputate în sala de atletism din complexul „Lia Manoliu”, atleții timișoreni au fost în prim-planul probelor la care au participat.

Performerul acestei ultime runde a fost, fără doar și poate, Cosmin Dumitrache. Atletul în vârstă de 18 ani a încheiat primul finala la 60m garduri, cu timpul 8.07, devansându-l cu o sutime pe brăileanul Aurel Baciu. Victoria repurtată astăzi e încununarea unei munci titanice depusă de către tânărul „hurdler”, care în prima etapă a sezonului de sală s-a remarcat cu un timp uluitor, în întrecerea destinată juniorilor I – 7.97 – record absolut la această probă pe toate cele trei etape.

Tot cu o clasare pe podium se întoarce de la București și Adelina Pastor. Alergătoarea timișoreană s-a clasat pe 2 în proba ei principală, cea de 400m, terminând cu timpul 54,60. Eleva antrenorului emerit Ioan Damaschin a fost depășită de Angela Moroșanu, de la Dinamo, care a înregistrat 54,16. Adelina Pastor a fost în prim-plan și la cel de-al treilea podium obținut de atletismul timișorean în acest weekend, ea participând la ștafeta de 4x400m, alături de mai tinerele sale colege Ioana Gheorghe, Livia Cristurean și Mariela Trăilescu. Echipa CSM Timișoara s-a clasat pe 3, cu timpul 3:33,16, în urma cluburilor Steaua și CSU Cluj.

Pe scurt

• O surpriză plăcută în cele trei etape de sală din 2013 a fost Ioana Gheorghe, atletă din generația 1997, pregătită de Ioan Damaschin. Tânăra sportivă a obținut în acest weekend un onorant loc 5 în proba de 60m plat, cu timpul 7.76.
  • Din păcate, n-au sosit doar vești bune dinspre București. Favoritul probei de 400m, Sorin Vătămanu, a fost descalificat, neputând să-și apere succesele repurtate în primele două etape ale Campionatului Național de sală.
  • Veteranul lotului de atleți timișoreni prezenți la București a fost Silviu Nișu. Sprinterul în vârstă de 35 de ani s-a clasat pe locul 17 în proba de 60m plat, cu timpul 7,15, nereușind calificarea în finală. La același concurs a participat și Cosmin Dumitrache, clasat pe 22, cu timpul 7,25.