Contact dur cu podiumul Ligii a IV-a pentru ASU Poli

ASU Poli a fost surclasată în primul joc de pregătire din această iarnă, scor 0-8, pe terenul revelației din Liga a IV-a, CS Ghiroda. Gazdele au ucis meciul încă din primul sfert de oră, forțând în fața unei trupe stoarse de puteri după antrenamentele intense din ultimele săptămâni.

ASU Poli a încasat goluri cât pentru două mâini astăzi, la Ghiroda, în primul amical din această iarnă. Deși alb-violeții pot invoca drept alibiuri lipsa de antrenamente pe gazon și faptul că s-au preăgitit zilnic în această săptămână, rămâne totuși o diferență foarte mare între o echipă de „Județ” și una ce se apropie ca lot chiar de Liga a III-a.

Gazdele au aliniat la meciul de astăzi tot ce au avut mai bun. Emanuel Pătrașcu, jucător cu experiența ligilor superioare, a fost „creierul” trupei pegătite de Alin Miloș, servindu-i în atac pe golgheterul „D”-ului, Alexandru Baranyi, și pe noua achiziție a ghirodenilor, Răzvan Magdaș, fost la Poli. Să mai precizăm că în partea secundă, la Ghiroda a evoluat și Ciprian Străuț, un alt fotbalist obișnuit cu duelurile din liga secundă.

De partea cealaltă, Antonio Foale a început cu trei dintre numele noi în primul 11, doar Nicu Făgețan rămânând pe margine, din cauza unei accidentări. În schimb, nostalgicii Politehnicii de altădată s-au putut consola cu o linie de mijloc în care au jucat din nou împreună Iosif Rotariu și Titi Varga. Să mai spunem că în prima parte, ASU Poli a evoluat într-un echipament violet, iar în repriza a doua într-unul alb-roșu-albastru, cu sigla lui Paris Saint Germain, folosit de AS Politehnica, în divizia C, în urmă cu mai bine de un deceniu.

Meciul în sine n-a avut istoric, atâta vreme când în minutul 16 era deja 5-0 pentru CS Ghiroda. Au marcat, pe rând, Stanciu (min. 5), Baranyi (min. 8), Pătrașcu (min. 12), A. Marius (min. 14) și din nou Baranyi (min. 16). Iosif Rotariu a dat singura replică mai dârză a timișorenilor din prima repriză, trimițând puțin pe lângă o lovitură liberă de la 25 de metri în minutul 22. În plus, ASU Poli a rămas din minutul 25 fără golgheterul Marchiș, eliminat după ce i-a adresat injurii arbitrului.

La pauză s-a intrat cu 6-0, după ce Pătrașcu a marcat la ultima fază a primei părți cu un șut de la distanță. Chiar dacă s-au mișcat ceva mai bine în partea a doua, alb-violeții au mai încasat alte două goluri, semnate de Baranyi, în minutul 51, și de Rus, în minutul 74.

CS Ghiroda (antrenor Alin Miloș): Mateescu – I. Popa, B. Andrei, Borchescu, Plopeanu, A. Marius, C. Popa, Pătrașcu, Stanciu, Baranyi, Magdaș. Au mai intrat Vlas – Gruber, Danci, S. Pop, Bura, Fundiur, Străuț, Protopop, Zlatko, Handrache, Rus și Mititelu.

ASU Poli (antrenor Antonio Foale): Foale – Maranescu, Gălan, Obrejan, Lazăr, Popoviciu, Rotariu, Varga, Mărăndescu, Nicolaie, Marchiș. Au mai intrat Șerban – Otiman, Panc, Truichici, Basarab, Feher, Radovancovici și Luchin.

„Ne-au luat foarte tare cei de la Ghiroda, dar mai puțin contează rezultatul. N-am urmărit scorul astăzi, nici nu le-am cerut să ne închidem, să nu luăm multe, după acel început de meci. Ceea ce nu m-a mulțumit a fost atitudinea unor jucători. A fost un prim joc de verificare pentru noi, venim după două săptămâni de pregătire fizică în proporție de 80% și plus jocuri cu mingea în balon. Nu ne așteptam oricum la prea mult, încercăm și un sistem nou, care nu se poate învăța în două zile. Gazdele vin pe un fond de odihnă, fac două antrenamente pe săptămână, iar prospețimea lor s-a văzut. Noi suntem mult mai încărcați, practic suntem la a șasea mișcare pe săptămâna asta. Oricum, Ghiroda e o echipă bună, omogenă și își merită locul din clasament. Diferența de pe tabelă a fost cea reală, dar asta e valabil doar astăzi. Vom arăta mult mai bine peste câteva săptămâni și vom demonstra că nu aceasta e valoarea reală, pentru că ne vom mai întâlni cu echipa din Ghiroda”, a declarat la final antrenorul Antonio Foale.