CH Politehnica, surclasată în Ungaria: 23-34 cu Pick Szeged

1095080_695330047160548_439238155_n
CH Politehnica a disputat sâmbătă un nou amical puternic, în compania vicecampioanei Ungariei, Pick Szeged. Elevii lui Constantin Ștefan au fost întrecuți net de maghiari, care au controlat autoritar jocul încă de la început, având chiar de la pauză un avans de 11 puncte.

După dubla înfrângere de la mijlocul săptămânii, de pe teren propriu, cu Vojvodina Novi Sad, handbaliștii de la CH Politehnica s-au ales sâmbătă cu o corecție și mai drastică, pe terenul unei alte viitoare participante în Liga Campionilor, Pick Szeged.

Vicecampioana Ungariei și-a impus încă din start punctul de vedere, fiind susținută în sala proprie de peste 2.000 de fani, astfel că în minutul 5, elevii spaniolului Juan Carlos Pastor conduceau cu 5-1. Diferența a continuat să se mărească odată cu trecerea timpului, Pick desprinzându-se la șapte lungimi în minutul 15 (10-3), la 10 în minutul 22 (15-5), pentru ca la pauză să intre la adăpostul unui avantaj de 11 puncte, 21-10.

Datele problemei nu s-au schimbat nici în partea secundă. Timișorenii nu au reușit să ciuntească din handicap, astfel că handbaliștii maghiari și-au continuat recitalul. Diferența maximă dintre cele două echipe s-a consemnat în minutul 50, atunci când gruparea din Szeged conducea cu 31-17. În ultimele 10 minute, alb-violeții au mai redus din proporțiile scorului, unul oricum edificator în ceea ce privește diferența reală dintre actuala CH Politehnica și lumea bună a handbalului european.

La fel ca și în celelalte jocuri de pregătire, Zarko Petkovic și Irakli Chikovani au fost cei mai buni marcatori pentru formația timișoreană, alb-violeții propunându-și astfel oamenii de gol pentru viitoarea stagiune. Cei doi au punctat de câte 7 ori, urmați de Irimiaș – 2, Mrakic – 2, Ursu – 2, Santeiu – 1, Timofte – 1, Arseni – 1. De partea cealaltă, maghiarii au lovit prin Kekezovic – 6, Balogh – 5, Ancsin – 5, Larholm – 5, Parrondo – 4, Zubai – 2, Ilyés – 2, Vadkerti – 2, Mindegía – 1, Vranjes – 1, Laszica – 1.

Pentru CH Politehnica urmează miercuri, la Sânnicolau Mare, meciul-revanșă cu prim-divizionara maghiară Orosházi FKSE, cele două echipe remizând săptămâna trecută, în Ungaria, scor 21-21.