CH Poli, în vervă! Victoria de la Călărași îi urcă pe alb-violeți pe locul 4

12144874_548415678657169_5088518578117085956_n

Muntenegreanul Pero Milosevic o aduce pe Poli pe locul 4, în ciuda situației financiare care se anunță din ce în ce mai gravă în perioada următoare

CH Poli traversează poate cea mai bună formă din ultimii ani. În ciuda problemelor financiare, care au început încă din vară, când campania de transferuri a trebuit regândită, urmată de blocarea finanțării dinspre autoritățile locale, Pero Milosevic reușește minuni cu elevii săi. Patru victorii consecutive, dintre care două în deplasări infernale, la Vaslui și ieri la Călărași. Bănățenii s-au impus cu 29-24 în fieful Dunării lui Aihan Omer și urcă până pe locul 4 în Liga Națională.

Chiar dacă CH Poli pleca spre Călărași cu un moral bun, după trei victorii legate, șansele ca alb-violeții să se întoarcă neînvinși de pe malul Dunării erau totuși mici. Fenici & co. au respectat însă perfect tactica antrenorului Pero Milosevic și au preluat controlul întâlnirii pe finalul primei reprize. Până atunci, cele două echipe au mers cap la cap, au alternat la conducere, niciodată însă la o diferență mai mare de un gol.

Alb-violeții au intrat la cabine cu un avans de trei goluri, 14-11 după primele 30 de minute, reușind să-și păstreze cadența și în partea a doua. CH Poli s-a distanțat, ajungând la un maximum de 8 goluri în mitanul secund. În cele din urmă, tabela s-a oprit la o diferență de cinci lungimi în favoarea băieților lui Pero Milosevic, care acumulează 18 puncte și urcă, cel puțin temporar, pe poziția a patra în clasament.

CH Poli a punctat la Călărași prin Grigoraș 7 goluri, Timofte 4, Chikovani 6, Fenici 5, Pejovic 2, Ştefan 1, Lasica 3, Halcă 1. La Dunărea Călăraşi, principal marcator a fost Alin Şania cu 8 reuşite.

Următorul joc pentru alb-violeți va avea loc săptămâna viitoare, pe teren propriu, cu Pandurii Târgu Jiu.