Calificare en fanfare în finala Cupei Regelui: Timișoara Saracens – U Cluj 52-10

DSCF0250Timișoara Saracens a obținut o victorie confortabilă în semifinala Cupei Regelui, în fața Universității Cluj. Cele două echipe au convenit să se întâlnească în Ronaț, diferența netă de valoare dintre cele două echipe fiind reflectată clar în scorul final.

Timișorenii au început perfect întlnirea, Daniel Ianuș semnând primul eseu al partidei în chiar primul minut de joc, iar Conache a transformat cu siguranță. Clujenii au dat o replică rapidă, iar Ovidiu Melniciuc a redus din diferență, dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 5.

Timișoara a dominat însă autoritar minutele următoare. Conache a semnat al doilea eseu, însă nu a reușit și transformarea, zguduind cu șutul său unul dintre buturi. Al treilea eseu a venit în minutul 23, fiind opera lui Moala, urmat de transformarea precisă a lui Conache. După o acțiune de toată frumusețea, Brian Sefanaia a culcat pentru a patra oară balonul în terenul de țintă al clujenilor, în mintul 29, iar Conache a reușit din nou conversia. Finalul primei reprize a aparținut clujenilor, care i-au presat pe „sarazini” în propriul 22 minute bune, iar arbitrul Vlad Iordăchescu le-a acordat un eseu de penalizare în minutul 38, transformat de Melniciuc.

Repriza secundă a început la fel de abrupt ca prima. Villiami Moala a reușit un nou eseu, în minutul 42, iar Conache a adus apoi alte două puncte. Șase minute mai târziu, a venit și al șaselea eseu timișorean. Halalilo a punctat, iar Conache a trimis la bețe. În minutul 62, a venit și eseul cu numărul 7, realizat de Stephen Shennan, pentru ca tabela să fie închisă de Randall Morrison, în minutul 71, urmat de conversia lui Conache.

Timișoara Saracens a evoluat în formula Conache, Fonovai, Sefanaia, Umaga, Moala, Rose, O’Donnell, Militaru, Sabău, Mariș, Lazăr, Mureșan, Ianuș, Rus (C), Gorcioaia. Au mai intrat Neacșu, Halalilo, Drenceanu, Morrison, Ceaparii, Cox, Shennan și Zaharia.

Timișoara Saracens își va afla adversarul din finala Cupei Regelui astăzi, când se vor întâlni, la Sibiu, CSM Olimpia București și CSM Știința Baia Mare. Finala va avea loc la 12 septembrie, pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.