Calendarul alb-violet: 9 octombrie în istoria Politehnicii

1957  Știința Timișoara pierde cu 0-2 pe terenul Energiei Ploiești, la capătul unui joc dominat de gazde, conform cronicilor vremii. Tabarcea a deschis scorul în minutul 23, iar George Marin a stabilit rezultatul final în minutul 68. Antrenorul timișorenilor, Constantin Woroncovski, a trimis în teren formula Fuchs – Zbârcea, Brânzei, Florescu – Cojereanu, Tănase – Filip, Lereter, Ciosescu, Mazăre, Boroș.

1960_10_09-poli-uta-bahia4-4a011960 Meci de gală la Timișoara, pe stadionul „CFR”, în fața a peste 20.000 de spectatori. O combinată inedită, formată din jucători ai rivalelor de mai târziu UTA Arad și Știința Timișoara, au întâlnit gruparea braziliană Vitoria Bahia. Meciul s-a încheiat egal, 4-4, golurile selecționatei fiind înscrise doar de fotbaliști timișoreni: Manolache (minutele 12, 18 și 80) și Gârleanu (min. 35). Pentru combinata UTA-Știința au evoluat Liviu Coman – Szucz, Jenei, Băcuț, Kapas, Petschovschi (toți de la UTA), Igna, R. Lazăr, Manolache, Gârleanu, Mițaru (toți de la Știința).

1966 Poli Timișoara obține una dintre cele mai frumoase victorii contra lui Dinamo. A fost 4-2 pentru „studenți”, grație „dublelor” reușite de Surdan (min. 15 și 53) și Popanică (min. 16 și 61). Pentru bucureșteni, au punctat Haidu (min. 5) și Marica (min. 65). Timișorenii au evoluat în alcătuirea Popa – Bodrojan, Petrovici, Lereter, Rotaru – Grizea, Mihăilă – Regep, Surdan (notat cu 10 în ziarul „Sportul”), Popanică, Mițaru.

1982_10_09-poli-bihor5-0e10-stefanovici1982 Poli Timișoara o surclasează pe FC Bihor, scor 5-0, într-un joc disputat pe stadionul „1 Mai”, în fața a 15.000 de spectatori. Ștefanovici (min. 33 și 44), T. Nicolae (min. 65), Lehman (min. 72), plus autogolul lui Zare, din minutul 58, au scris povestea meciului. Poli a evoluat în formula Moise (Suciu) – Șunda, Șerbănoiu, Cârciumaru, Murar – Manea, T. Nicolae (Videscu), Palea – Ștefanovici, Anghel, Lehman.

1983 Revenită după zece ani în liga secundă, Poli pierde pe 9 octombrie pe terenul modestei Industria Sârmei Câmpia Turzii, scor 0-1. Unicul gol a fost marcat de Hațegan, în minutul 24. Timișorenii s-au prezentat în formula Clipa – Ștefanovici, Șunda, Șerbănoiu, Murar, T. Nicolae (Anghel), Bozeșan, Manea, Vlătănescu (Lehman), Giuchici, Rotariu.

1988 Poli se impune, în deplasare, la AS Paroșeni, scor 2-1. Un succes important în drumul spre revenirea pe prima scenă, adus de golurile lui Trăistaru (min. 50) și Banu (min. 65). Stana a înscris, pe final, singurul gol al trupei din Valea Jiului. Trebuie menționat că, în prima repriză, la scorul de 0-0, Trăistaru a irosit o lovitură de pedeapsă. Poli: Moise – Pascu, Crăciun, Oancea, Stoicov, Varga, Bozeșan II, Neagu (Bobaru, Ionuț), Banu, Trăistaru, China.

1991_10_09-poli-sportul1-0e08-11991 Victorie chinuită pentru Poli, pe teren propriu, în fața Sportului Studențesc. A fost 1-0 pentru alb-violeți, grație golului marcat încă din minutul 2 de Tavi Popescu. Antrenorul timișorenilor, Ion V. Ionescu, i-a trimis în teren pe Almășan – Andreaș – Varga, Crăciun, Stoicov – O. Popescu, Diaconescu, Vlaicu, Bărbosu – Băban, Cuc (Vuia).

1993 Poli a profitat de pauza din întrecerea internă, prilejuită de meciul naționalei Românei cu Belgia, deplasându-se în Ungaria, pentru un amical cu divizionara secundă Budafoki MTE. Timișorenii au învins cu 3-1, grație reușitelor lui Kovacs (min. 27), Radu (min. 50) și L. Popescu (min. 68). Antrenorul polist, Costică Ștefănescu, a început cu formula Urai – Cioroianu – Varga, Macavei, Bătrânu, O. Popescu – Vlaicu, Șerban, Em. Marian – Strizu, Kovacs, după pauză mai intrând Almășan – Solomon, Diaconescu, Radu, Rosenblum, Velcea, Bărbosu, Uleșan și O. Popescu.

1999 Una dintre puținele bucurii, dintr-un sezon rușinos, care avea să ducă în premieră spre retrogradarea în Divizia C. La 9 octombrie, Poli se impunea clar pe teren propriu în fața Jiului Petroșani, prin reușitele lui Vali Miculescu (min. 5 și 45) și Claudiu Balaci (min. 9). Antrenorul polist Emeric Dembroschi a început meciul cu Frunză – Mioc, Miculescu, S. Mihai, Dancia, Crișanov, Stoican (Chinezoni), Naidin, M. Bătrânu (Florescu), Bota, Balaci.