Calendarul alb-violet: 8 octombrie în istoria Politehnicii

1972_10_08-poli-cfr_timisoara2-0e81972 Poli Timișoara câștigă derby-ul local cu CFR Timișoara, scor 2-0. Mehedințu (min. 53) și Șchiopu (min. 60) au punctat pentru „studenți”, care se aflau în etapa a opta a sezonului care le va aduce în cele din urmă promovarea în elită, după șase ani lungi de așteptare.

1980 Poli a pierdut disputa de la Galați, cu FCM-ul local, scor 0-2. Meciul s-a decis în 120 de secunde, așa cum avea să titreze și ziarul Sportul. Costel Orac a deschis scorul în minutul 79, iar Rusu l-a majorat un minut mai târziu. Poli a evoluat la Galați în formula Moise – Nadu, Vișan, Păltinișanu, Șunda, Dumitru, Șerbănoiu (Iancu), Dembroschi (T. Nicolae), Manea, Cotec, Nedelcu.

1992 Poli Timișoara a disputat un amical în fața concitadinei CFR Timișoara, pe atunci divizionară B. Alb-violeții s-au impus cu 5-2, Ovidiu Cuc și Marcel Băban reușind câte o „dublă”, cea de-a cincea reușită fiind semnată de Uleșan.

1994 Poli învinge categoric Gloria Reșița, într-un meci disputat pe teren propriu, în runda a opta a Diviziei B. A fost 5-0 pentru timișoreni, Sanyi Kovacs punctând de două ori înainte de pauză, în minutele 7 și 45, pentru ca după reluare să mai înscrie Trandu (min. 65), Băban (min. 68) și R. Sandu (min. 74). Poliștii au jucat în formula Almășan – Varga, Macavei, Andreaș, Stoicov – R. Sandu, Călin, Contescu (Solomon), Trandu (O. Popescu) – Băban, Kovacs.

1996 Poli Timișoara se deplasează în Ungaria, pentru un joc amical cu prim-divizionara maghiară Elore Bekescsaba. Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1, golul timișorenilor fiind marcat de Velcea.

1997 Poli Timișoara câștigă derby-ul local din Cupa României, cu UMT, scor 3-1. Călin (min. 16), Ayeeni (min. 32) și Kovacs (min. 53) au înscris golurile învingătorilor, singura reușită a „zebrelor” fiind semnată de Niculescu, în minutul 80.

2011 Poli Timișoara, retrogradată în mod controversat cu câteva luni înainte, din postura de vicecampioană, a întâlnit FC Maramureș Baia Mare, în etapa a opta din liga secundă. Trupa lui Velcea s-a impus cu 3-2, grație reușitelor lui Zăgrean (min. 4, 59) și Tameș (min. 18). Alb-violeții au evoluat în formula Lepmets – Dăruială, Mera, Scutaru, Sava – Chiș, Gorobsov, Tameș (Zaluschi), Goga (Rocha) – Axente (Popovici), Zăgrean.

2011_10_08-poli-fc_maramures3-2e08fm17