Calendarul alb-violet: 25 noiembrie în istoria lui Poli

1967 Poli Timișoara se impune în meciul susținut pe teren propriu, scor 2-0, în fața Industriei Sârmii Câmpia Turzii. Ambele goluri ale timișorenilor au fost marcate de Johnny Regep, în minutele 3 și 69.

1970 Clificare cu emoții în faza următoare a Cupei României pentru Poli, după 1-1 în deplasare, cu Metalul Turnu Severin. Gazdele au deschis scorul în minutul 35, prin Jimboreanu, alb-violeții restabilind egalitatea în minutul 70, prin penaltiul transformat de Fulop.

1973 Poli Timișoara încheie la egalitate meciul susținut în deplasare, cu SC Bacău. A fost 0-0, la capătul unui meci pe care bănățenii l-au abordat în formula Jivan – Pârvu, Păltinișanu, Arnăutu, Popa – Surdan, Mehedințu, Lața – Dașcu, Bojin, Bungău.

1979 Poli Timișoara se impune pe teren propriu în fața formației CS Târgoviște. Un autogol al oaspeților a „trezit” meciul, Gheorghe marcând în propria poartă în minutul 62. Rezultatul final a fost stabilit cu trei minute înaintea ultimului fluier, de Nedelcu. Alb-violeții au aliniat formula Catona – Șunda, Volaru, Păltionișanu, Barna – Vișan, Dembroschi, Lața (T. Nicolae) – Anghel, Nedelcu, Nucă (Cotec).

1981 Poli a pierdut cu 0-2 pe teren propriu disputa cu Universitatea Craiova. 40.000 de spectatori s-au strâns pe stadionul „1 Mai” pentru a-i vedea pe alb-violeți luându-și revanșa după umilința din finala Cupei României disputată în primăvara acelui an. A fost însă un nou meci la discreția oltenilor, care au punctat prin Irimescu, în minutul 15, și Cârțu, în minutul 86. Timișorenii au evoluat în alcătuirea Suciu – Nadu (Șunda), Bocănici, Păltinișanu, Vișan – Manea, Dumitru, Vlătănescu – Anghel, Nedelcu, Nichici (Nucă).

1984_11_25-steaua-poli4-1e14_011984 Poli pierde clar meciul disputat în deplasare cu Steaua, scor 1-4. Bucureștenii aveau deja 3-0 la pauzaă, prin golurile lui Belodedici (min. 29) și Majearu (min. 31 și 40). Șunda a redus din handicap pentru poliști în minutul 48, însă rezultatul final avea să îl stabilească tot gazdele prin Pușcaș, în minutul 71. Timișorenii au evoluat în formula Moise – Șunda, Vușcan, Dumitru, pascu – Mureșan, Rotariu, Manea, Bozeșan II (Oancea) – Bolba, Giuchici.

1990 Poli Timișoara se impune în fața lui FCM Brașov, cu 2-0. Bărbosu a deschis scorul în minutul 39, iar Titi Varga l-a majorat în minutul 41. Alb-violeții au jucat cu Jipa – Varga, Crăciun, Ionuț, O. Popescu (China) – Vlaicu, Roseblum (Mănăilă), Bungău – Bărbosu, Oloșutean, Timofte.

1995 Derby-ul alb-violet al Diviziei A, dintre FC Argeș și Poli Timișoara, s-a încheiat nedecis, 0-0. Bănățenii au evoluat în Trivale în alcătuirea Almășan – R. Ivan, Pelici, Velcea (Trandu), Stoicov – Kovacs (Contescu), Rotariu, Vlaicu (Barna), Călin – Săvoiu, Băban.

2000 Poli încheie turul de campionat din liga secundă cu o victorie, 2-1 pe teren propriu, cu Pandurii Târgu Jiu. Oaspeții au deschis scorul în minutul 30, prin Rodin Voinea, însă alb-violeții au reușit să întoarcă soarta meciului în ultimul sfert de oră. Chița a egalat în minutul 76, pentru ca în ultimul minut, Cătălin Almășan să aducă toate cele trei puncte în contul formației sale. Lorenzo Rubinacii i-a trimis în teren pe Pap – Chița, Almășan, Brou – Diaconescu (Feraru), Stoican (Panaitescu), Naidin, Fl. Stoica, Diță – Bratu, Bota (Bilașco).

2006 Poli pierde la limită meciul susținut în deplasare, cu FC Vaslui. A fost 1-0 pentru moldoveni, prin golul marcat în minutul 48 de Răzvan Neagu. Să mai spunem că alb-violeții au încheiat meciul în inferioritate numerică, după ce Cânu a văzut al doilea galben în minutul 85. Antrenorul timișorenilor, Alin Artimon, i-a aliniat pe Popa – S. Rădoi (Grigorie), McKain, Cânu, Emeghara, Olah, Pleșan (Caramarin), Izvoranu, Bălace, Bucur (Oprea), Mansour.

2007 Poli Timișoara învinge cu 3-2 Ceahlăul Piatra Neamț, la capătul unui meci spectaculos. După o primă repriză fără goluri, Gigel Bucur a deschis scorul în minutul 58, însă după numai două minute, Narcis Răducan a restabilit egalitatea pentru nemțeni. Cânu (min. 79) și, din nou, Bucur (min. 85) păreau să fi adus liniștea în tribune, însă Vițelaru a mai menținut suspansul, prin golul său din minutul 90. Dusan Uhrin i-a trimis în teren pe Popa – St. Stancu, Cânu, Rațiu, Dancia, Torje (Arm. Karamian), Alexa, Abiodun (Shroj), Art. Karamyan, Bucur, Rusic (Mansour).

2012 ASU Poli a încheiat turul Campionatului Județean cu o victorie la scor de tenis în deplasare, la Remetea Mare. Golgheterul alb-violeților, Adrian Marchiș, a marcat de cinci ori, cea de-a șasea reușită fiind semnată de Tiberiu Popoviciu.2012_11_25-remetea-poli0-6e15_10