Calendarul alb-violet: 24 februarie în istoria lui Poli

2008_02_24-pandurii-poli1-3e20fm091980 Poli Timișoara își continua parcursul câștigător din respectiva ediție a Cupei României. Alb-violeții s-au impus cu 1-0 în fața celor de la ASA Târgu Mureș, în meciul din optimile de finală ale competiției, disputat la Deva. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Cotec, în minutul 16, după o fază creată de Nedelcu. Iată și cele două garnituri:

Poli Timișoara: Suciu – Nadu, Vișan, Păltinișanu, Barna – Dembroschi, Manea, T. Nicolae – Cotec, Nedelcu, Nucă (Lața).
ASA Târgu Mureș: Tapaszto – Kortesi, Unchiaș, Ispir, Gall – Both II, Pîslaru, Bozeșan – Biro I, Fanici (Munteanu), Hajnal.

1991 Poli Timișoara a susținut un amical la Lugoj, cu formația locală, Vulturii. În fața a 1.000 de spectatori, alb-violeții s-au impus cu 4-2, prin golurile marcate de Timofte (min. 21), Ionuț (min. 39), Bungău (min. 50) și Velcea (min. 83). Pentru gazde, au punctat Vieru (min. 30) și Adil, din penalti, în minutul 63. Iată cum au arătat cele două formații:

Vulturii Lugoj: Magiaru – Diaconescu, Cical, Dumitriu, Popeț, Adil, Căpățână, Știncuță, Babeț, Vieru, Ion Vasile. Au mai intrat Covaci, Mezei și Linguraru.
Poli Timișoara: Almășan – Varga, Crăciun, Ionuț, Stoicov, China, Vlaicu, O. Popescu, Mănăilă, Timofte, Rosenblum. Au mai intrat Ivan, Bătrânu, Velcea, Cuc și Bungău.

1992 Poli Timișoara a disputat un meci de verificare pe terenul secund-divizionarei din Iugoslavia, OFK Kikinda. Meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce alb-violeții conduceau la pauză cu 2-0, prin reușitele semnate de Băban, în minutele 17 și 36. Timișorenii au evoluat în formula Boldor – Varga, Csik, Andreaș, Stoicov, Diaconescu, Vlaicu, O. Popescu, Bărbosu, Băban, Rosenblum. Au mai jucat Arcanu – Voica, Cuc, Roșu și L. Popescu.

1996 Poli Timișoara a susținut un amical în compania concitadinei UMT, disputat pe arena „Electromotor” (actualul stadion de rugby din Ronaț). A fost 3-0 pentru alb-violeți, care au marcat prin Băban, de două ori, și Gușatu.

2008 Poli Timișoara se impune categoric în primul meci oficial al anului, 3-0 în deplasare, cu Pandurii Târgu Jiu. Alb-violeții nu au întâmpinat probleme în fața unei formații înțesată de jucători proveniți din Portugalia, aduși de noul antrenor al gorjenilor, Joaquim Teixeira. Timișorenii au punctat prin Gigel Bucur (min. 24), Abiodun (min. 50) și Balasz Borbely (min. 64). Iată și cele două echipe:

Pandurii: Mingore – Rusu, Anilton, Chibulcutean, Pintassilgo, Stângă, Soares, Vasilache, D. Orac, Arrieta, Jessui Silva. Au mai intrat Wandeir, Al. Pițurcă și Fabio.
Poli Timișoara: Popa – Bădoi, Brezinsky, Luchin, Milhazes, Abiodun, Borbely, Aliuță, Art. Karamyan, Ganea, Bucur. Au mai intrat Arm. Karamyan, Popovici, Axente.