Calendarul alb-violet: 22 noiembrie în istoria lui Poli

1946 Poli Timișoara s-a impus la limită, 1-0, în fața formației arădene Sparta, unicul gol fiind marcat în minutul 25, de Victor Dee.

1964 Știința Timișoara pierde în deplasare, 0-1, pe terenul lui AS Cugir. Rezultatul final a fost stabilit încă din minutul 2, atunci când a marcat Udroaică.

1967 Poli se impune la limită în fața lui CFR Arad, scor 1-0, într-un meci urmărit doar de 200 de spectatori, o asistență neobișnuită pentru acele vremuri, fie și pentru un meci de ligă secundă. Unicul gol al fost semnat de Johnny Regep, în minutul 39. Alb-violeții au evoluat în formula Popa – Surdan, Cucia, Petrovici, Rotaru – Grozăvescu, Mureșan – Grizea, Cotormani, Popanică, Regep.

1970 Poli Timișoara, liderul seriei vestice din liga secundă, pierde cu 2-0 meciul din deplasare, cu Corvinul Hunedoara. Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise în repriza secundă: Steiner (min. 55) și Cergo (min. 88).

1978 Poli Timișoara se înclină în deplasare, pe terenul Jiului Petroșani. S-a încheiat 2-0 pentru „mineri”, prin golurile marcate de Dumitrache, în minutele 61 și 64. Pentru alb-violeți au evoluat Catona – VIșan, Păltinișanu, Mehedințu, Barna – Dembroschi, Roșca, Șerbănoiu – Nadu (Floareș), Iuga (Anghel), Cotec.

1981 Poli Timișoara s-a impus greu în fața lui ASA Târgu Mureș, pe teren propriu, scor 2-1. Fanici a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 63, însă timișorenii au egalat în minutul următor, prin Nichici. Golul victoriei l-a reușit Anghel, în minutul 82. Alb-violeții au utilizat formula Suciu – Nadu (Cotec), Păltinișanu, Șunda, Vișan – Manea, Șerbănoiu, Dumitru – Anghel, Nedelcu, Nucă (Nichici).

1992 Poli Timișoara s-a înclinat la Bacău, 0-1, în fața localnicei Selena. Unicul gol a forst marcat de Scînteie, în minutul 23, într-un joc în care gazdele au mai irosit o sumedenie de ocazii. Timișorenii s-au prezentat în formula Almășan – Bătrânu, Andreaș, Csik, Crăciun, Stoicov – Diaconescu (Roșu), Uleșan, Bărbosu – Teodorescu (Kovacs), Otiman.

1997 baia mare poli1997 Poli Timișoara este umilită pe terenul lui FC Baia Mare, scor 5-0. Gazdele au înscris prin Mănăilă (min. 7), Ghindă (min. 10 și 39), Săvoiu (min. 29) și Danciu (min. 48). Antrenorul timișorean Aurel Șunda i-a trimis în teren pe Urai – Kovacs, Velcea, R. Ivan, Stoicov – Gherman, G. Radu (Bota), Vlaicu (Stoican), Călin – Ibrahim, Sasu (Moroșanu).

2003 Poli Timișoara pierde în „Ștefan cel Mare”, 2-4 cu Dinamo, la capătul unui meci spectaculos. Ciprian Marica și Claudiu Niculescu au adus formația bucureșteană într-un avantaj de două goluri până în minutul 20, însă „dubla” lui Marius Șuleap a produs o egalare nesperată pentru alb-violeți. Pe final, alb-roșii s-au desprins spre victorie, goluri marcate de Zicu (min. 82) și Dănciulescu (min. 89). Basarab Panduru a abordat meciul cu Grigore – A. Dumitru, Voicu, Angheluță, Șoltuz – Poenaru (R. Stancu), Balauru, Șuleap, Bălace (Dobre), Buia (Bătrânu), Prodan.