Calendarul alb-violet: 22 octombrie în istoria lui Poli

1964 Știința Timișoara a dispus de Honved Budapesta cu un spectaculos 7-3, într-un joc amical disputat pe teren propriu. Manolache (min. 8, 49), Surdan (min. 11), Cotormani (min. 29, 66) și Lereter (min. 51, 86 – ambele din penalti) au fost autorii golurilor formației bănățene, pentru maghiri punctând Balogh (min. 36, 44) și Tichy (min. 37).

1967 Poli Timișoara remizează în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 1-1. Gazdele au deschis tabela, în minutul 50, prin Zanca, vizitatorii egalând prin reușita lui Simion Surdan, din minutul 67. Timișorenii au evoluat în formula Popa – Surdan, Mihăilă, Răcelescu, Bodrojan – Mureșan, Petrovici (Grozăvescu) – Cotormani, Popanică (Petrovici), Grizea, Regep.

1968 Poli Timișoara suferă un eșec dezamăgitor pe propriul teren, 0-1 cu CFR Arad. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Damian, dintr-un penalti dictat în minutul 89 de arbitrul sătmărean Otto Anderco. Decizia acestuia a stârnit furia puținilor spectatori de pe „1 Mai”, care l-au apostrofat și chiar au încercat să pătrundă pe suprafața de joc. Alb-violeții au evoluat în formula Popa – Surdan, Bodrojan, Petrovici, Rotaru – Fulop, Mureșan (Grozăvescu) – R. Lazăr, Cotormani, Manolache, Regep (Popanică).

1972 Poli Timișoara se impune în fața unei contracandidate la promovare. A fost 2-0 cu CSM Sibiu pe stadionul „1 Mai”, ambele goluri timișorene fiind semnate de Dașcu, în minutele 21 și 44. Bănățenii au aliniat următoarea garnitură: Gaboraș (Haloș) – Popa, Mehedințu, Arnăutu, Maier – Mihalcic, Șchiopu (Gherea), Regep, Dașcu, Bojin, Covalcic.

1980 west ham poli1980 Poli Timișoara pierde prima manșă a „dublei” cu West Ham United din Cupa Cupelor, 0-4 la Londra, pe Upton Park. După 25 de minute bune, alb-violeții au căzut, încasând trei goluri într-un interval de cinci minute: Bonds (min. 25), Goddard (min. 27) și Stewart (min. 30). După ce în repriza secundă au ratat câteva ocazii monumentale, având și un gol anulat, timișorenii au mai încasat un gol pe final, din partea lui David Cross. Antrenorul polist Ion V. Ionescu s-a bazat la Londra pe formula Moise – Nadu, Păltinișanu, Șerbănoiu, Șunda, Dumitru, Dembroschi (T. Nicolae), Vișan, Cotec, Anghel, Nedelcu.

1989 poli petrolul1989 14.000 de spectatori au profitat de vremea frumoasă de toamnă și s-au îndreptat spre stadionul „1 Mai”, pentru a vedea disputa dintre Poli și Petrolul Ploiești. Nu a ieșit decât o remiză, 1-1, asta după ce Greaca deschisese scorul în minutul 17 pentru prahoveni, iar Trăistaru a egalat în minutul 78. Poli a evoluat în formula Almășan – Varga, Ionuț, Andreaș, Stoicov – China, Bărbosu (Crăciun), Timofte – Mănăilă (Bungău), Cașuba, Trăistaru.

1994 Poli Timișoara mai face un pas către revenirea în primul eșalon, după victoria clară, cu 3-0, în fața Unirii Alba Iulia. Victoria s-a conturat însă după pauză, Florin Călin producând prima modificare a tabelei în minutul 50, urmând apoi reușitele lui Contescu (min. 58) și Varga (min. 86). Alb-violeții au evoluat în alcătuirea Almășan (Pârva) – Varga, Macavei, Andreaș, Stoicov – Contescu, Vlaicu, R. Sandu (Contra), Fl. Călin – Kovacs (O. Popescu), Băban.

1997 Poli Timișoara câștigă restanța din etapa a șaptea a diviziei secunde, 1-0 la Cluj, cu CFR. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Ilie Stoican, dintr-o lovitură de pedeapsă, cu un minut înainte de pauză. Antrenorul polist Aurel Șunda i-a trimis în teren pe Frunză – Stoican (Ayeeni), Bealcu, Ivan, Stoicov, Kovacs – Velcea, Călin, G. Radu, Bota (Mada) – Vlaicu (Gherman).

2003 ineu poli2003 Poli Timișoara obține una dintre cele mai clare victorii din meciurile oficiale disputate în întreaga sa existență. În optimile Cupei României, alb-violeții au întâlnit la Arad, pe stadionul UTA-ei, divizionara secundă Tricotaje Ineu, pe care au învins-o cu un categoric 11-2. Romeo Stancu (min. 17), Irinel Voicu (min. 20), Ciprian Prodan (min. 40, 55, 62, 77), Cristian Silvășan (43, 82), Porumboiu (min. 75 – autogol) și Silviu Bălace (min. 88, 90) au fost autorii golurilor poliste. Pentru ineuani a marcat tot un fost fotbalist al alb-violeților, Claudiu Balaci, în minutele 48 și 79.

2004 Poli Timișoara se afunda din ce în ce mai tare în subsolul clasamentului primei divizii, după 0-2 pe teren propriu cu FC Argeș. Piteștenii au deschis scorul în minutul 7, prin Andrei Prepeliță, iar ex-polistul Marius Bilașco l-a majorat în minutul 69. Alb-violeții n-au găsit drumul spre poarta lui Coman, deși argeșenii au încheiat meciul în inferioritate numerică, Dănuț Șomcherechi fiind eliminat în minutul 79. Antrenorul timișorenilor, Gigi Mulțescu, a început meciul cu Zimmerman – M. Rus (Constantinescu), Voicu, Angheluță (Velcea), Bătrânu, Bălace, Nicoliță, Șulea, Buia (Poenaru), Oprea, Mansour.

2009 Poli Timișoara a remizat pe teren propriu cu Anderlecht Bruxelles, într-un joc din Grupa A a Europa League. Ioan Ovidiu Sabău2010 poli cluj i-a trimis în teren pentru alb-violeți pe Pantilimon – Mera, Nibombe, Scutaru, Bonfim, Alexa (Magera), Bourceanu, Art. Karamyan, Goga, Bucur (Parks), Arm. Karamyan (Curtean).

2010 Poli Timișoara nu reușește decât o remiză pe teren propriu, 2-2 cu Universitatea Cluj. Axente a deschis scorul în minutul 4 pentru gazde, însă Szilagyi (min. 12) și apoi Machado (min. 28) au întors rezultatul în favoarea „Șepcilor roșii”. În poartea a doua, Poli n-a mai putut decât restabili egalitatea, prin Zicu, în minutul 67. Antrenorul Cosmin Contra i-a trimis în teren pe Pantilimon – Helder, Luchin, Cisovsky, Sepsi – Chiacu (Magera), Alexa, Curtean, Zicu – Goga (Nikolic), Axente.