Calendarul alb-violet: 17 octombrie în istoria lui Poli

1925 Poli se impune pe terenul echipei Rapid Timișoara, cu scorul de 1-0, gol marcat în minutul 35. Meciul s-a disputat în cadrul Campionatului districtual, categoria I. Studenții au evoluat în formula Pitea – Iașinschi, Neamțu, Roșca, Doboșan, Sepi, Constantinescu, Franțiu, Chiroiu, Schneider, Scalețchi.

1948 Politehnica Timișoara pierde deplasarea de pe terenul formației Zorile Roșii Mediaș. Gruparea ardeleană s-a impus cu 2-0, prin golurile lui Szabo (min. 6) și Șerban (69) – din penalti, după un henț comis de Popescu. Bănățenii s-au prezentat cu următoarea garnitură: Franciscovici – Soporeanu, Chioreanu – Andreescu, Popescu, Mioc – Morja, Iovan, Rădulescu, Dee, Mazăre.

1954 Știința Timișoara remizează în deplasare, scor 1-1, cu Progresul Oradea. Studenții au deschis scorul pe Crișul Repede în minutul 5, prin Dinulescu. Timișorenii au reușit să își păstreze fragilul avantaj până în minutul 73, când Sulyok a restabilit egalitatea. Oaspeții au evoluat în formula Curcan – Zbârcea, Brânzei, Retezan – Cojereanu, Marcu – Ciurugă (R. Lazăr), Davidescu, Ciosescu, Cădariu, Dinulescu.

1971 Poli Timișoara este învinsă pe terenul ultimei clasate din Divizia B, Olimpia Oradea, scor 1-2. Gazdele au deschis scorul în minutul 16, prin Bacoș, care a transformat un penalti, însă la pauză avea să fie 1-1, grație reușitei lui Dima, din minutul 35. Bihorenii aveau să înscrie golul victoriei, în minutul 59, prin Steiner. Antrenorul polist, Toma Jurcă, a abordat jocul în alcătiuirea Filip – Rotaru, Mafa, Mehedințu, Maier – Arnăutu, Petrovici (Copăceanu) – Dima, Gherga, Bojin, Bugău.

1976 resita poli1976 Poli pierde în Valea Domaului derby-ul bănățean cu FCM Reșița, scor 0-1. Unica reușită a partidei i-a aparținut lui Atodiresei, în minutul 50. Timișorenii au evoluat în formula Katona – Vișan, Păltinișanu, Mehedințu, Covalcic – Roșca, Dembroschi, Lața – Nadu (Petrescu), Șerbănoiu, Floareș (Cotec).

1981 Poli obține o victorie mare, 2-0 cu Steaua București. Anghel a deschis scorul încă din minutul 5, însă nou-intratul Nichici a majorat avansul studenților în minutul 72. Să spunem că marcatorul celui de-al doilea gol se afla la meciul de debut în prima divizie, el fiind proaspăt sosit la Poli de la Unirea Tomatic. Alb-violeții au evoluat în alcătuirea Moise – Nadu, Bocănici, Șerbănoiu, Murar – Manea, Dumitru, Vlătănescu – Anghel, Nedelcu (Nichici), Cotec.

1984 Poli pierde disputa cu o Universitatea Craiova aflată în mare vervă în acea perioadă. 40.000 de spectatori au asistat, pe stadionul timișorean „1 Mai”, la succesul „Craiovei Maxima” cu scorul de 2-0, goluri marcate pe final de meci, de Irimescu (min. 72) și Cârțu (min. 84). Bănățenii au evoluat în formula Clipa – Pascu, Vușcan, Crăciun, Lehmann – Manea (T. Nicolae), Rotariu, Vlătănescu, Dumitru – Giuchici (Mureșan), Bolba.

1992 steaua poli1992 Poli Timișoara e umilită în Ghencea, 0-6 cu Steaua, Jocul se disputa la doar câteva luni după întâlnirea directă din finala Cupei României, în care roș-albaștrii se impuseseră doar la loviturile de departajare. Ilie Dumitrescu (min. 13 și 90), Ilie Stan (min. 45, 52), Jean Vlădoiu (min. 54) și Ion Viorel (min. 61) au marcat golurile bucureștenilor. Timișorenii au evoluat în formula Toma – Varga, Macavei, Andreaș, Kovacs (R. Preda) – Roșu, Crăciun, Bărbosu, China – Uleșan, Cuc (Rosenblum).

1998 Poli Timișoara obține un succes la limită în runda a XII-a a Diviziei B, 1-0 pe teren propriu cu FC Drobeta Turnu Severin. Unicul gol al partidei a fost reușit de Marcel Băban, din penalti, în minutul 27. Iosif Rotariu a început meciul cu Frunză – S. Mihai, Utfineanț, Velcea, Dancea – Stoican, Vlaicu (Naidin), Rotariu, Sasu (Miculescu) – Corban (Codrea), Băban.

2003 craiova poli2003 Poli a încheiat la egalitate, 0-0, meciul susținut pe „Ion Oblemenco” cu Universitatea Craiova, un joc care s-a și întrerupt pentru o perioadă destul de consistentă, din cauza ploii torențiale. Basarab Panduru, proaspăt revenit pe banca alb-violeților, a început meciul cu Grigore – Dumitru, Bătrânu (Angheluță), Voicu, Șoltuz, Poenaru (Bălace), Balauru, Șuleap, Buia, Stancu, Silvășan (Prodan).

2009 Poli Timișoara obține un succes categoric pe stadionul „Dan Păltinișanu”, 6-0 cu Ceahlăul Piatra Neamț. Golurile alb-violeților au fost marcate de Magera (min. 1, 50), Chiacu (min. 5, 90) și Goga (min. 83, 85). Tehnicianul timișorenilor, Ioan Ovidiu Sabău, a abordat jocul în formula Pantilimon – Bonfim, Scutaru, Nibombe, Maxim (Stancu) – Chiacu, Bourceanu (Alexa), Vrsic, Curtean (Art. Karamyan) – Goga, Magera.