Trupa lui Tudor Costescu a trecut prin 4 minute și 22 de secunde de coșmar la Oradea: nu a marcat niciun punct și a încasat 20 (EMANUEL TITUS ILIESI/ MEDIAFAX FOTO)

BC Timișoara a pierdut, în această seară, primul meci din sferturile de finală ale Ligii Naționale, cu 74-66, pe terenul campioanei en titre, CSM Oradea. Gruparea de pe Bega – în formulă completă pentru prima oară după foarte multă vreme – a dat senzația că e capabilă de o surpriză în acest prim meci al seriei „3 din 5” din play-off. Totul însă până spre finalul sfertului 3, atunci când a intervenit un blocaj generalizat la nivelul echipei pregătite de Tudor Costescu, exprimată pe tabela de marcaj printr-un 0-20 în decurs de 4 minute și 22 de secunde.

Rotație de cinci străini. Cel mai înalt jucător din campionat, recuperat și trimis să domine jocul de sub cele două panouri. O infirmerie mai goală ca niciodată în ultima vreme. Elemente favorabile pentru BC Timișoara, care nu au fost suficiente însă la primul meci cu CSM Oradea din play-off, disputat în această seară, în sala „Antonio Alexe”.

Trupa lui Tudor Costescu a început promițător și a condus mai bine de o jumătate de oră pe terenul campioanei en titre. Violeții aveau patru puncte avans după primul sfert (18-14) și două la pauza mare (34-32), dovedindu-se mai inspirați cu aruncările de la distanță decât elevii lui Cristian Achim. Jocul bun etalat în prima jumătate a meciului a continuat și după reluare. Cu Rambo și Jeremic inspirați din spatele liniei de 3.75m, BCT s-a distanțat pe tabelă, ajungând la un maximum de +12 (52-40), cu 4 minute rămase din sfertul al treilea. După care a început căderea…

CSM Oradea a început cursa de urmărire cu un „run” de 5-0. BCT a marcat din nou, pentru 54-45, cu un minut și 16 secunde rămase de disputat din penultimul sfert. A venit apoi o ratare. Și încă una! O minge pierdută… A doua! După primele 30 de minute, avantajul Timișoarei scăzuse la două puncte (54-52). Iar blocajul s-a perpetuat și în sfertul 4… BCT a punctat, dintr-o aruncare liberă, abia atunci când tabela indica 65-54 în favoarea orădenilor. Trecuseră exact 4 minute și 22 de secunde de la ultimul coș al violeților, timp în care bihorenii au reușit 20(!) de puncte. O cădere dramatică, greu de explicat și imposibil de redresat.

CSM Oradea a încheiat învingătoare, 74-66, și conduce cu 1-0 în seria din sferturile de finală. Următoarea întâlnire va avea loc joi, tot în sala „Antonio Alexe”, de la ora 18:00, urmând ca săptămâna viitoare seria să se mute la Timișoara.

Marcatori:

CSM Oradea:Franklin 15, Denison 13, Barnette 10, Zeno 10, Țibîrnă 9, Pasalic 9, Nicoară 6, Mandache 2;
BC Timișoara: Jeremic 19, Popa-Calotă 9, Komatina 8, Diaz 8, Drăgușin 7, Rambo 7, Flowers 3, Tohătan 3, Păun 2.