BC Timișoara, victorie cu Vojvodina! Urmează finala cu Botevgrad

zlaja
BC Timișoara și-a prezentat astăzi lotul pentru noul sezon în fața fanilor, iar Vojvodina Novi Sad nu le-a stricat sărbătoarea „leilor”. Trupa lui Tudor Costescu s-a impus cu 86-80, asta după ce sârbii conduceau la limită după primele două sferturi.

Cupa Timișoara și-a consumat astăzi prima zi de meciuri. Întrecerea a fost deschisă de duelul dintre bulgarii de la Balkan Botevgrad și sârbii de la Borac Cacak, în care câștig de cauză au avut primii, scor 78-77. Cea de-a doua finalistă s-a ales în meciul-vedetă al serii, dintre BC Timișoara și Vojvodina Novi Sad, întâlnire precedată de prezentarea lotului pentru noul sezon, în fața unei săli „Constantin Jude” pline doar pe jumătate.

După un start mai bun al sârbilor, elevii lui Tudor Costescu au reușit să preia conducerea spre finalul primului sfert, pe care l-au câștigat cu 27-23. Până la pauza mare, Vojvodina a dominat ostilitățile, formația tânărului tehnician Dusan Alimpijevic asigurându-și un avans minim la jumătatea meciului, 39-38. Următoarele două sferturi le-au aparținut însă timișorenilor, care s-au distanțat la cinci puncte după sfertul 3, 60-55, apoi au ajuns chiar la o diferență de 11 puncte în actul final, dar tabela a înghețat la 86-80.

Noul căpitan al „leilor”, Zlatko Jovanovic, a fost cel mai bun marcator al meciului, el trecându-și în cont 25 de puncte și 10 pase decisive, remarcabilă fiind și precizia sa de la distanță (4 din 5). Pe lista marcatorilor au urmat Vladimir Panic – 18 puncte, Tremayne Johnson – 14, Aleksandar Radulovic – 10, Vaidotas Volkus – 7 și George Toth – 2. Cel mai bun realizator al sârbilor a fost Ivelia, cu 15 puncte, urmat de Petkovic, cu 14.

În ciuda victoriei și a calificării în finala patruleterului, Tudor Costescu s-a declarat nemulțumit de modul în care s-au prezentat elevii săi la prima întâlnire cu publicul propriu. „Un meci sub așteptările mele. În jocurile de pregătire am evoluat mult mai bine decât astăzi, probabil au fost ceva probleme de ordin psihologic. Mă bucur că am câștigat primul meci disputat acasă, dar au fost multe momente în care am arătat lipsuri destul de mari. Voi încercasă îi mobilizez pe băieți pentru meciul de mâine, a fost un efort destul de susținut. Am întâlnit o echipă tânără, dar extrem de puternică, care ne-a pus foarte multe probleme. În prima parte n-am reușit să le facem față, apoi am schimbat această atitudine la contact, de acolo au venit mai multe mingi, contraatacuri și ne-am apropiat cât de cât de ceea ce îmi doresc. Mă bucur că a venit lumea la sală, m-aș fi bucurat să fie și mai multă, dar sper ca de mâine încolo să fie cât mai mulți suporteri alături de noi”, a declarat Tudor Costescu.

BC Timișoara va juca sâmbătă, de la ora 17.30, cu trofeul pe masă, în fața formației bulgare Balkan Botevgrad. Meciul va fi precedat de finala mică, între grupările sârbe Borac Cacak și Vojvodina Novi Sad.