539539_392642637498831_1591922315_n
BC Timișoara a obținut un prim succes în turneul final al campionatului de tineret, găzduit în aceste zile în sala „Constantin Jude”. „Leii din Banat” au învins cu 69-50 pe CSU Sibiu, după un joc cu răsturnări spectaculoase de scor.

Tinerii „lei” pregătiți de Cristian Bota au început cu o victorie turneul final U23, găzduit pe teren propriu. După un joc cu fluctuații de ambele părți, BC Timișoara a învins CSU Sibiu la o diferență finală de 19 puncte, ardelenii nereușind să înscrie decât 13 puncte în sferturile 3 și 4.

Meciul a început sub semnul echilibrului, gazdele având un avans de un coș la finele primului sfert, 19-17. Până la pauza mare, alb-violeții au înregistrat o cădere inexplicabilă, cu doar 5 puncte marcate în 10 minute, rămânând mult în urma sibienilor la pauza mare: 24-37. Jumătatea a doua  a meciului a fost însă la discreția timișorenilor, care au apăsat pedala de accelerație și și-au depășit în viteză adversarul. Sibiul a început să marcheze din ce în ce mai greu, astfel că BC Timișoara s-a regăsit în avantaj la finele sfertului 3, 43-41, distanțându-se apoi decisiv în ultimele 10 minute, scor final 69-50.

George Toth a fost MVP-ul partidei, pivotul timișorean izbutind 29 de puncte și 17 recuperări. Pe lista marcatorilor s-au mai regăsit Zoran Milencovici – 15 puncte, Georgian Păun – 10, Adrian Tamaș – 5, Raul Covaciu – 4, Vlad Szekely – 2, Cătălin Sabău – 2, Vasile Stan – 2. De partea cealaltă, Norbert Pascu a pus pe tabelă 17 puncte, urmat de fostul jucător al lui BC Timișoara, Barîș Aktaș, cu 16.

În celelalte jocuri ale primei zile, Dinamo a trecut de BC Mureș cu 76-70, iar CSU Ploiești a surclasat SCMU Craiova, scor 73-48.