Foto: Emanuel Titus Ilieși / Mediafax Foto

Astăzi, la Mogoșoaia, a avut loc tragerea la sorți a programului Ligii a II-a, ediția 2017/2018. Viitorul sezon va avea 20 de echipe la start, locul Brașovului urmând să fie preluat de Metalul Reșița. Totuși,programul poate suferi modificări în cazul în care Foresta Suceava se va retrage din competiție. Bucovinenii au termen până la finalul lunii să se decidă asupra participării. În acest caz, se va merge pe un sistem cu 18 echipe, iar Metalul Reșița, singura retrogradată a sezonului trecut, nu va fi reprimită în eșalonul secund. 

Politehnica Timișoara s-a numărat printre formațiile care au solicitat să evolueze în deplasare în prima etapă – alături de Știința Miroslava și Pandurii Târgu Jiu. În acest fel, la fiecare final de săptămână va fi organizat un meci de ligă secundă în orașul de pe Bega, în condițiile în care Ripensia, nou-promovată, va începe sezonul pe teren propriu.

Primul adversar al Politehnicii din noul sezon va fi Dacia Unirea Brăila. Jocul va avea loc pe 5 august, pe terenul formației de la malul Dunării. O săptămână mai târziu, în primul joc de pe teren propriu al elevilor lui Bogdan Andone, vom consemna un derby alb-violet, între Politehnica și FC Argeș. Derby-ul vestului, cu UTA, va avea loc la Timișoara, în etapa a 12-a (14 octombrie). De asemenea, duelul timișorean dintre Ripensia și Politehnica se va juca în etapa a 18-a, penultima a turului, la 18 noiembrie, pe terenul nou-promovatei.

În cazul în care se va ajunge la sistemul cu 18 echipe, prima etapă va programa derby-ul timișorean dintre Ripensia și Politehnica, tot pe terenul roș-galbenilor.

La fel ca în sezonul trecut, sezonul de toamnă va fi prelungit cu două etape din retur, care se vor disputa pe 2 și 9 decembrie. Sezonul de primăvară va începe la 24 februarie 2018 și se va încheia la 2 iunie.

Iată programul complet al turului ediției 2017/2018 din Liga a II-a:

ETAPA 1 – 5 august 2017

Luceafărul Oradea – Metalul Reşiţa
Ripensia Timişoara – Foresta Suceava
ASA Târgu Mureş – Ştiinţa Miroslava
Dacia Unirea Brăila – Politehnica Timişoara
SCM Piteşti – Pandurii Târgu Jiu
Chindia Târgovişte – UTA Bătrâna Doamnă
Metaloglobus Bucureşti – Olimpia Satu Mare
Academica Clinceni – Dunărea Călăraşi
CS Mioveni – CS Afumaţi
AFC Hermannstadt – CS Baloteşti

ETAPA 2 – 12 august 2017

Metalul Reşiţa – CS Baloteşti
CS Afumaţi – AFC Hermannstadt
Dunărea Călăraşi – CS Mioveni
Olimpia Satu Mare – Academica Clinceni
UTA Bătrâna Doamnă – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgovişte
Politehnica Timişoara – SCM Piteşti
Ştiinţa Miroslava – Dacia Unirea Brăila
Foresta Suceava – ASA Târgu Mureş
Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara

ETAPA 3 – 19 august 2017

Ripensia Timişoara – Metalul Reşiţa
ASA Târgu Mureş – Luceafărul Oradea
Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava
SCM Piteşti – Ştiinţa Miroslava
Chindia Târgovişte – Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Academica Clinceni – UTA Bătrâna Doamnă
CS Mioveni – Olimpia Satu Mare
AFC Hermannstadt – Dunărea Călăraşi
CS Baloteşti – CS Afumaţi

ETAPA 4 – 23 august 2017 – intermediară

Metalul Reşiţa – CS Afumaţi
Dunărea Călăraşi – CS Baloteşti
Olimpia Satu Mare – AFC Hermannstadt
UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Academica Clinceni
Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
Ştiinţa Miroslava – Chindia Târgovişte
Foresta Suceava – SCM Piteşti
Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila
Ripensia Timişoara – ASA Târgu Mureş

ETAPA 5 – 26 august 2017

ASA Târgu Mureş – Metalul Reşiţa
Dacia Unirea Brăila – Ripensia Timişoara
SCM Piteşti – Luceafărul Oradea
Chindia Târgovişte – Foresta Suceava
Metaloglobus Bucureşti – Ştiinţa Miroslava
Academica Clinceni – Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu
AFC Hermannstadt – UTA Bătrâna Doamnă
CS Baloteşti – Olimpia Satu Mare
CS Afumaţi – Dunărea Călăraşi

ETAPA 6 – 2 septembrie 2017

Metalul Reşiţa – Dunărea Călăraşi
Olimpia Satu Mare – CS Afumaţi
UTA Bătrâna Doamnă – CS Baloteşti
Pandurii Târgu Jiu – AFC Hermannstadt
Politehnica Timişoara – CS Mioveni
Ştiinţa Miroslava – Academica Clinceni
Foresta Suceava – Metaloglobus Bucureşti
Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte
Ripensia Timişoara – SCM Piteşti
ASA Târgu Mureş – Dacia Unirea Brăila

ETAPA 7 – 9 septembrie 2017

Dacia Unirea Brăila – Metalul Reşiţa
SCM Piteşti – ASA Târgu Mureş
Chindia Târgovişte – Ripensia Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Luceafărul Oradea
Academica Clinceni – Foresta Suceava
CS Mioveni – Ştiinţa Miroslava
AFC Hermannstadt – Politehnica Timişoara
CS Baloteşti – Pandurii Târgu Jiu
CS Afumaţi – UTA Bătrâna Doamnă
Dunărea Călăraşi – Olimpia Satu Mare

ETAPA 8 – 16 septembrie 2017

Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare
UTA Bătrâna Doamnă – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – CS Afumaţi
Politehnica Timişoara – CS Baloteşti
Ştiinţa Miroslava – AFC Hermannstadt
Foresta Suceava – CS Mioveni
Luceafărul Oradea – Academica Clinceni
Ripensia Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
ASA Târgu Mureş – Chindia Târgovişte
Dacia Unirea Brăila – SCM Piteşti

ETAPA 9 – 23 septembrie 2017

SCM Piteşti – Metalul Reşiţa
Chindia Târgovişte – Dacia Unirea Brăila
Metaloglobus Bucureşti – ASA Târgu Mureş
Academica Clinceni – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – Luceafărul Oradea
AFC Hermannstadt – Foresta Suceava
CS Baloteşti – Ştiinţa Miroslava
CS Afumaţi – Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
Olimpia Satu Mare – UTA Bătrâna Doamnă

ETAPA 10 – 30 septembrie 2017

Metalul Reşiţa – UTA Bătrâna Doamnă
Pandurii Târgu Jiu – Olimpia Satu Mare
Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
Ştiinţa Miroslava – CS Afumaţi
Foresta Suceava – CS Baloteşti
Luceafărul Oradea – AFC Hermannstadt
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
ASA Târgu Mureş – Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila – Metaloglobus Bucureşti
SCM Piteşti – Chindia Târgovişte

ETAPA 11 – 7 octombrie 2017

Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa
Metaloglobus Bucureşti – SCM Piteşti
Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila
CS Mioveni – ASA Târgu Mureş
AFC Hermannstadt – Ripensia Timişoara
CS Baloteşti – Luceafărul Oradea
CS Afumaţi – Foresta Suceava
Dunărea Călăraşi – Ştiinţa Miroslava
Olimpia Satu Mare – Politehnica Timişoara
UTA Bătrâna Doamnă – Pandurii Târgu Jiu

ETAPA 12 – 14 octombrie 2017

Metalul Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Politehnica Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă
Ştiinţa Miroslava – Olimpia Satu Mare
Foresta Suceava – Dunărea Călăraşi
Luceafărul Oradea – CS Afumaţi
Ripensia Timişoara – CS Baloteşti
ASA Târgu Mureş – AFC Hermannstadt
Dacia Unirea Brăila – CS Mioveni
SCM Piteşti – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte – Metaloglobus Bucureşti

ETAPA 13 – 21 octombrie 2017

Metaloglobus Bucureşti – Metalul Reşiţa
Academica Clinceni – Chindia Târgovişte
CS Mioveni – SCM Piteşti
AFC Hermannstadt – Dacia Unirea Brăila
CS Baloteşti – ASA Târgu Mureş
CS Afumaţi – Ripensia Timişoara
Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea
Olimpia Satu Mare – Foresta Suceava
UTA Bătrâna Doamnă – Ştiinţa Miroslava
Pandurii Târgu Jiu – Politehnica Timişoara

ETAPA 14 – 28 octombrie 2017

Metalul Reşiţa – Politehnica Timişoara
Ştiinţa Miroslava – Pandurii Târgu Jiu
Foresta Suceava – UTA Bătrâna Doamnă
Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare
Ripensia Timişoara – Dunărea Călăraşi
ASA Târgu Mureş – CS Afumaţi
Dacia Unirea Brăila – CS Baloteşti
SCM Piteşti – AFC Hermannstadt
Chindia Târgovişte – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Academica Clinceni

ETAPA 15 – 4 noiembrie 2017

Academica Clinceni – Metalul Reşiţa
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
AFC Hermannstadt – Chindia Târgovişte
CS Baloteşti – SCM Piteşti
CS Afumaţi – Dacia Unirea Brăila
Dunărea Călăraşi – ASA Târgu Mureş
Olimpia Satu Mare – Ripensia Timişoara
UTA Bătrâna Doamnă – Luceafărul Oradea
Pandurii Târgu Jiu – Foresta Suceava
Politehnica Timişoara – Ştiinţa Miroslava

ETAPA 16 – 8 noiembrie 2017 – intermediară

Metalul Reşiţa – Ştiinţa Miroslava
Foresta Suceava – Politehnica Timişoara
Luceafărul Oradea – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă
ASA Târgu Mureş – Olimpia Satu Mare
Dacia Unirea Brăila – Dunărea Călăraşi
SCM Piteşti – CS Afumaţi
Chindia Târgovişte – CS Baloteşti
Metaloglobus Bucureşti – AFC Hermannstadt
Academica Clinceni – CS Mioveni

ETAPA 17 – 11 noiembrie 2017

CS Mioveni – Metalul Reşiţa
AFC Hermannstadt – Academica Clinceni
CS Baloteşti – Metaloglobus Bucureşti
CS Afumaţi – Chindia Târgovişte
Dunărea Călăraşi – SCM Piteşti
Olimpia Satu Mare – Dacia Unirea Brăila
UTA Bătrâna Doamnă – ASA Târgu Mureş
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Politehnica Timişoara – Luceafărul Oradea
Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava

ETAPA 18 – 18 noiembrie 2017

Metalul Reşiţa – Foresta Suceava
Luceafărul Oradea – Ştiinţa Miroslava
Ripensia Timişoara – Politehnica Timişoara
ASA Târgu Mureş – Pandurii Târgu Jiu
Dacia Unirea Brăila – UTA Bătrâna Doamnă
SCM Piteşti – Olimpia Satu Mare
Chindia Târgovişte – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – CS Afumaţi
Academica Clinceni – CS Baloteşti
CS Mioveni – AFC Hermannstadt

ETAPA 19 – 25 noiembrie 2017

AFC Hermannstadt – Metalul Reşiţa
CS Baloteşti – CS Mioveni
CS Afumaţi – Academica Clinceni
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Olimpia Satu Mare – Chindia Târgovişte
UTA Bătrâna Doamnă – SCM Piteşti
Pandurii Târgu Jiu – Dacia Unirea Brăila
Politehnica Timişoara – ASA Târgu Mureş
Ştiinţa Miroslava – Ripensia Timişoara
Foresta Suceava – Luceafărul Oradea

Leave a Reply