ASU Politehnica II, campioană de toamnă în „Municipiu”, după 6-1 cu Auto

ASU Politehnica II a disputat astăzi derby-ul turului din Seria I a Campionatului Municipal, pe terenul din Freidorf, cu Auto Timișoara. Alb-violeții s-au impus clar, cu 6-1, pe terenul fostei divizionare D, care a condus însă la pauză cu 1-0. În urma acestui succes, elevii lui Antonio Foale și-au asigurat fotoliul de lider peste iarnă, chiar dacă au un meci în minus, restanța din etapa a doua cu Avicola Buziaș.

Ultima etapă a turului din Campionatul Municipal Timișoara a programat chiar meciul decisiv pentru prima poziție în Seria I. Înaintea acestei runde, Auto conducea ierarhia, cu 19 puncte, urmată la o lungime în spate de ASU Politehnica II, care avea însă și un meci mai puțin disputat. Alb-violeții au trecut cu brio de acest examen, pe care l-au câștigat clar, cu 6-1.

Prima jumătate a meciului a fost însă problematică pentru elevii lui Antonio Foale, care s-au văzut conduși la pauză cu 1-0. În repriza secundă, alb-violeții s-au descătușat însă și au marcat de șase ori. Ionuț Vucea și-a trecut în cont o „triplă”, celelalte trei reușite fiind semnate de Robert Panc, Alexandru Rus și Ionuț Ugocian.

„Am fost conduși la pauză cu 1-0. Auto e o echipă determinată, a jucat bărbătește, a știut ce a vrut, dar pregătirea noastră fizică și inteligența jucătorilor de la mijloc au făcut diferența. Imediat după pauză am marcat, au fost trei goluri unul după altul și acolo s-a rupt echilibrul. Auto a făcut pasul înapoi, din cauza pregătirii fizice, poate și din cauza fricii, și ne-am impus astfel fără probleme”, ne-a declarat antrenorul „satelitului”, Antonio Foale.

ASU Politehnica II a evoluat în formula Rogojină – Prodana, Aldea, Ugocian, Lazăr – Râmneanțu, Moza, Vucea, Novovici – Rus, Miheț. A mai intrat Lefter.

„Satelitul” divizionarei C e astfel lider peste iarnă în Seria I a Campionatului Municipal, acumulând 21 de puncte și un golaveraj ce spune totul despre forța echipei, 59-10. Alb-violeții mai au de jucat în această toamnă restanța din runda a doua, cu Avicola Buziaș, însă meciul nu a fost încă reprogramat.

Amical internațional între „sateliți”

ASU Politehnica II va avea parte de un meci internațional la finalul săptămânii. Duminică, de la ora 16, pe noul teren sintetic de la Baza 2, „satelitul” alb-violeților va înfrunta echipa secundă a grupării sârbe FK Banat Zrenjanin. Pentru al doilea weekend la rând, clubul timișorean are oaspeți din localitatea sârbă, după ce săptămâna trecută, grupa de juniori 2003-2004 a susținut o dublă amicală cu Akademija Bambi, tot din Zrenjanin.