Aniversare fericită pentru alb-violeți! ASU Politehnica iernează pe primul loc în C4

ASU Politehnica a trecut cu brio ultimul examen al sezonului de toamnă. Alb-violeții au încheiat turul din C4 cu o victorie scurtă pe teren propriu, 1-0 cu Măgura Cisnădie, și își adjudecă astfel titlul neoficial de campioană de toamnă, la trei puncte distanță de echipa de pe locul 2, Metalurgistul Cugir. Golul lui Vucea, din prima repriză, a adus o victorie gustată din plin de suporteri, mai ales că ea a venit la doar o zi după aniversarea a 94 de ani de existență a fenomenului polist.

ASU Politehnica a controlat autoritate întâlnirea de astăzi, având ca de obicei o posesie net superioară adversarei. De altfel, gruparea din Cisnădie s-a apropiat rareori periculos de poarta polistă, dar și atunci când a făcut-o, tânărul Fișteag a intervenit sigur, hotărât, liniștind practic jocul colegilor săi din teren. Poate o explicație a absenței sibienilor din ofensivă e și lipsa experimentaților Beza și Tătar, care au înscris împreună 6 din totalul de 10 goluri ale Cisnădiei din acest tur de campionat.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 38, de Vucea, care a inițiat o acțiune personală pe banda dreaptă și a șutat puternic, din lateral, fără speranțe pentru Căbuz.

De altfel, goalkeeperul echipei din Cisnădie a fost singurul impediment în calea unei victorii mai clare a timișorenilor. Portarul oaspeților a intervenit excelent , mai ales în repriza secundă, la încercările lui Marin , Bădăuță și Ghinescu, păstrându-și echipa în joc până la final.

ASU Politehnica încheie învingătoare pentru a opta oară din tot atâtea meciuri disputate acasă în acest sezon și iernează la trei lungimi distanță de Metalurgistul Cugir, care a trecut astăzi cu 3-1 pe teren propriu de CSU II Craiova.

ASU Politehnica (antrenor Sorin Brîndescu): Fișteag – Birău, Gălan, Bilia, Taub – Rebenciuc – Vucea, Giuricici, Codrea, Ghinescu – Tulcan. Au mai intrat Marin, Bădăuță, Țugui și Stefanovici.

Măgura Cisnădie (antrenor Ioan Luca): Căbuz – Vladu, Bara, Natea, Medeșan – Petrescu, R. Popa, Stănică – Neguț, Radu, Gombar. Au mai intrat Nasta, Moisi, Bobeș și Necula.