Alb-violeții, cu două fețe în Harghita: HC Odorhei – SCM Politehnica 26-24

Handbaliștii de la SCM Politehnica au pierdut, în această seară, primul joc al duelului decisiv pentru locul 5 în Liga Națională. HC Odorhei s-a impus cu 26-24, după un meci cu două reprize distincte: prima, controlată de alb-violeți, iar a doua, la discreția formației din Harghita.

Prestația din prima repriză a elevilor lui Pero Milosevic a dat speranțe pentru un prim succes alb-violet la Odorheiu Secuiesc după șapte ani și jumătate. SCM Politehnica a condus încă din startul partidei, iar în minutul 19 ajungea deja la un ecart de patru lungimi, 8-4. A urmat însă o perioadă bună pentru gazde, care au înscris de trei ori consecutiv și au revenit în joc. La pauză, se înregistra egalitate, 12-12.

SCM Politehnica a început repriza secundă cu gol și a condus până în minutul 37, când avea 17-16. Au urmat însă cinci minute de secetă ofensivă pentru alb-violeți, care au încasat nu mai puțin de 6 goluri în acest interval, scorul ajungând la 22-17 în favoarea gazdelor. Poliștii au reușit să recupereze handicapul și chiar să egaleze, în minutul 52, 23-23. Ultimele minute au fost gestionate însă mai bine de harghiteni, care au avut și șansă la numeroasele atacuri ratate de timișoreni, dintre care trei chiar în ultimul minut de joc!

Principalul marcator al formației timișorene a fost Filip Lazarov, cu 9 goluri. L-au urmat Lasica 4, Fenici 4, Milosevic 2, Neamțu 2, Santeiu 2 și L. Ștefan 1. De partea cealaltă, Komogorov a fost principalul realizator al Odorheiului, cu 8 goluri, urmat pe lista marcatorilor de Onyejekwe 6, Ojleski 4, Mihalcea 4, Peric 2 și Markez 2.

HC Odorhei conduce cu 1-0 la „general”, în disputa care va stabili locurile 5 și 6 din acest sezon. Meciul al doilea va avea loc la Timișoara, în sala „Constantin Jude”, miercuri, 24 mai, de la ora 19:00. Un eventual meci 3, decisiv pentru stabilirea câștigătoarei seriei, va avea loc tot la Odorheiu Secuiesc.