Adelina Pastor și Andrei Bărbuț se întorc cu aur din București pentru CSM Timișoara

11008094_10152705844954677_6450229487824229534_nEtapa a doua a Campionatelor Naționale de sală pentru seniori, tineret și juniori 1 au adus două medalii de aur pentru atleții de la CSM Timișoara. Adelina Pastor, aflată la primul concurs oficial din 2016, s-a impus în probe ei de bază, cea de 400m, în vreme ce fondistul Andrei Bărbuț a încheiat primul proba de 3.000m.

Revenire cu succes în concursurile oficiale pentru Adelina Pastor, cea care a fost, în ultimii ani port-drapelul atletismului timișorean. Sportiva în vârstă de 22 de ani s-a impus sâmbătă, în Capitală, în proba care a consacrat-o, cea de 400m plat, cu timpul 54.33, depășind-o cu doar patru sutimi de secundă pe Elena Lavric de la CSM Onești.

Tot o medalie de aur a cucerit și Andrei Bărbuț, în proba de 3.000 de metri. Fondistul de la CSM Timișoara a înregistrat timpul 8:40.29, trecând primul linia de sosire, după o luptă strânsă cu gălățeanul Ciprian Suhanea. Pentru Bărbuț, medalia de la București e a doua din acest debut de sezon atletic, după ce cu o săptămână în urmă, la Campionatele Naționale Universitare de la Bacău, se clasase al doilea tot la 3.000m. Timișoreanul a mai alergat și în proba de 1.500m în acest final de săptămână, clasându-se la locul 5, cu 3.59.85.

Speranțe pentru medalii avea și Ioana Gheorghe, în proba de 60m. Sportiva CSM-ului, în vârstă de 18 ani, a încheiat a doua în seriile de calificare, cu timpul 7, 57, dar nu a mai concurat și în finala adjudecată de Ana Maria Roșianu (CSM Craiova), cu timpul 7,53.

În concursul din București, CSM Timișoara a avut nu mai puțin de cinci reprezentanți în proba masculină de 400m, niciunul nereușind să se claseze pe podium. Cea mai bună clasare a avut-o Alberto Gheorghescu, locul 5, urmat de Adrian Drăgan (7), Marcus Rafael Drăghici (8), Gabriel Grunwald (15) și Nicolae Jurjiu (23).

Atleta Delia Irimia a participat în două probe în etapa a doua a „Naționalelor” de sală, clasându-se pe 5 în proba de 1.500m și pe 9 la 800m. Să mai precizăm că băieții de la CSM Timișoara au aliniat una dintre cele două ștafete înscrise în concurs la 4×2 tururi, depășind echipa CSM-ului ploieștean. În componența Nicolae Jurjiu, Marcur Drăghici, Alberto Gheorghescu, Gabriel Grunwald, cvartetul bănățean a încheiat cu timpul total de 3:08.68.

Surprinzător, Cosmin Dumitrache a ratat medalia de aur în proba de 60m garduri. Hurdlerul timișorean, mutat la București, unde concurează cu dublă legitimare, la CSM și Rapid, s-a impus clar în serii, cu timpul 7,92, însă în finală a reușit o prestație mai slabă – 8,14 – cu șase sutimi în spatele învingătorului, Cornel Bănănău, de la Farul Constanța.

În weekend-ul viitor, sala de atletism din cadrul complexului „Lia Manoliu” din București găzduiește etapa finală a Campionatelor Naționale de sală, dotată cu „Cupa de Cristal”.