Adelina Pastor, campioană balcanică la 400 de metri

pastor victorie
Delegația României a cucerit șase medalii de aur în prima zi a Balcaniadei de atletism de la Stara Zagora, iar timișoreanca Adelina Pastor a contribuit la această zestre. Sportiva născută în 1993 s-a impus în proba de 400m, depășindu-și net urmăritoarele, însă nu a reușit nici de această dată atingerea baremului de calificare la Campionatul Mondial de la Moscova.

Punct ochit, punct lovit pentru Adelina Pastor. Atleta în vârstă de 20 de ani, pregătită de antrenorul emerit Ioan Damaschin la CSM Timișoara, a urcat pe prima treaptă a podiumului la proba care a consacrat-o, cea de 400 metri plat. Bănățeanca a fost singura concurentă care a coborât sub 53 de secunde, înregistrând 52.76. Pastor și-a luat sâmbătă revanșa în fața basarabencei Olesea Cojuhari, care o învingea la Internaționalele României, de la începutul lunii iunie, de această dată reprezentanta Republicii Moldova mulțumindu-se cu locul secund și timpul 53.01. Pe poziția a treia s-a clasat reprezentanta țării gazdă, Vanya Stambolova, cu timpul 53.70.

În ciuda medaliei de aur câștigate sâmbătă, la Stara Zagora, Adelina Pastor a ratat un obiectiv poate și mai important. E vorba despre atingerea baremului de calificare la Campionatul Mondial din luna august, de la Moscova, pentru care timișoreanca ar trebui să scoată cel mult 52.35 pe 400m, de această dată regăsindu-se la 41 de sutimi distanță.

Celelalte cinci medalii de aur ale delegației României, din prima zi a Balcaniadei de la Stara Zagora, au fost obținute de Mihai Donișan (înălţime), Carmen Toma (triplusalt), ştafeta masculină de 4×100 m, Dorina Korozi (800 m) şi Nicoleta Grasu (disc).

Cea de-a doua și ultima zi a Balcaniadei cuprinde două participări timișorene. Hurdlerul Cosmin Ilie Dumitrache va lua startul în proba de 110 metri garduri, în vreme ce Adelina Pastor mai țintește o medalie de aur, la ștafeta de 4x400m, acolo unde aleargă alături de Carmen Gal, Sandra Belgyan și Alina Panaite.